Yat Bakım Rehberi 1 - Sava Yatçılık -www.savayatkiralama.com
princess 30m
  • 15 Mart 2020
  • Blog
  • by Sava Yat Kiralama

Yat Bakım Rehberi

ferretti 670 yat

Yat bakımı, yat sahipliği ve işletilmesinde önemli bir unsurdur. Rıhtımda oturan muhteşem yat, önemli bir yatırımı temsil eder ve her varlık gibi, güvenilir bir operasyon sağlamak ve değeri korumak için korumalı ve korunmalıdır.

 

Geminizin bakımını yapmak, yalnızca çalışırken rahat olmak için değil, kullanım sırasında gemide bulunanların güvenliği için de zorunludur. Yat büyüdükçe, gemideki sistemlerin ölçeği ve karmaşıklığı arttıkça bakım daha karmaşık hale gelebilir.

göcek yat kiralama

 

Yat sahiplerinin yapması gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz.Yeni veya ikinci el yatınızı satın alırken, yat brokerinize veya satış temsilcinize bakım ve servis programları hakkında sorular sormayı unutmayın. Ayrıca, bakımla ilgili çok fazla bilgi içerdiklerinden üreticinin kullanım kılavuzlarını öğrenin.Yatın bakımının düzgün olduğundan ve üreticinin önerdiği servis ve bakım gereksinimlerine bağlı kaldığınızdan emin olmak için daima bir uzmana danışın.

Yat Bakım Takvimi

40 feet ve daha büyük olan çoğu yat için, yat tam zamanlı olarak suya oturacaktır. Bu senaryoda düzenli bakım özellikle önemlidir. Demir atılan suyun tuzluluk oranı bakım hakkında size yol gösterici olacaktır. Kapsamlı olmasa da, aşağıdaki öğeler düzenli bakım programı için iyi bir başlangıç ​​noktasıdır. Daha ayrıntılı bir yat bakım programı için üreticinizin kılavuzlarına ve yat bakım uzmanlarına danışın.

Yat Yıkanması ve Temizlenmesi

 

Bazı sahipleri her ay tekneyi temizletebilir, ancak gemilerinin her zaman mükemmel durumda olmasını isteyenler için iki haftada bir daha iyidir. Yatın dışındaki tüm görünür elemanlar yıkanmalı ve temizlenmelidir. Çizgiler ve toz giderilmelidir. Herhangi bir kuş pisliği ortadan kaldırılmalıdır. Ek olarak, oturma ve güneşlenme alanlarında bulunan kılıflar ve tüm döşemeler silinebilir. Metal bölümler temizlenerek cilalanmalıdır. Ahşap bölümler fırçalanmalı gerekirse cilalanmalıdır. Bazı temizlik şirketleri, toz alma, tezgah üstü, tuvalet, lavabo ve daha fazlasını içeren iç kısımları da temizleyebilir.

 

Yatın Tabanını Temizleyin

cesme yat kiralama

Ayda birkaç kez sıcak aylarda, aynı şekilde daha soğuk havalarda da bir aydan biraz daha uzun sürede temizlenmelidir. Kıskaçların teknenin alt kısmından düzenli olarak temizlenmesi önemlidir. Düzgün temiz bir gövde, uzun süreli bakım ve yatın verimli performansı için çok önemlidir. Tipik olarak bu, tüm ahırların ve diğer alg ve deniz yaşamının tekneden temizlenmesini sağlamak için gövdeyi su hattından ve aşağıdan temizleyen bir dalgıç içerir. Dalgıç ayrıca suyun altındaki tüm çalışan ekipmanların ahır büyümesinden arındırılmasını sağlamalıdır. Ayrıca, daha yüksek bir akım alanında olmanın daha sık büyümeye ve daha sık temizlik ihtiyacına neden olabileceğini unutmayın. Marinadaki yerel dockmaster’a veya yakındaki bir komşuya alt kısımların ne sıklıkta temizlenmesini önerdiklerini sormak iyi bir uygulamadır.

Yat Sistem kontrolü

Yatınızda hoş bir yatçılık deneyimi için işlevsel kalması gereken çok sayıda sistem vardır. Klima, pompalar, egzoz ve hava girişi, aküler, soğutma suyu seviyeleri, yakıt ve yağlama, düzenli kullanım sırasında çalışan sistemlerin sadece bir örneğidir. Bazı sahipler bu sistemlerin bir kısmının veya tamamının durumunu kendileri kontrol etmekte rahatlarken, diğer sahipler bir uzman tarafından düzenli bir sistem kontrolü yapmayı tercih edecektir. Düzenli kullanım mevsiminde, tüm sistemlerin ayda bir kez kontrol edilmesi tavsiye edilir.

Hizmet gerçekleştirildikten sonra, hizmet uzmanı size bir hizmet raporu özeti ve önerilen eylem yollarını sağlayacaktır.

Teknenin cilalanması

Güneşe maruz kalmaya bağlı olarak her üç ila altı ayda bir, teknenin görünür (su hattından rubreye kadar olan) kısımları cilalanmalıdır. Gövde renkli olduğunda (mavi veya siyah gibi), ağdalama sıklığı artabilir.

 

Yıllık Motor, Aktarma Organları ve Jeneratör Servisi

sava yat kiralama

Yılda bir kez, yatınıza bakım yaptırmalısınız. Çekme gerekli değildir, ancak alt kısmı ve koşu dişlisini kontrol etmek için bunu yapmak iyi bir uygulama olabilir. Bu yıllık hizmet, araç sahiplerinin araçlarını düzenli servis için getirdiklerinden çok farklı değildir; ana motorlar, şanzımanlar ve jeneratörlerdeki tüm gerekli parçalara servis yapılacaktır. Motor bakımı da dahil olmak üzere yıllık bakım maliyetleri teknenize bağlı olarak büyük ölçüde değişecektir Daha büyük yatlarla maliyetler artar.

Yatın tabanını yeniden boyama

Her iki yılda bir çok kişi tarafından yeterli olarak kabul edilirken, yatın gövdesinin durumunu kontrol etmek ve muhtemelen yeniden boyamak için yılda bir kez yatın çekilmesi iyi bir uygulamadır (bunu yıllık olarak birlikte yapmayı düşünün). Geminizin tabanı temizlendikçe ve kıskaçlar kazındığında, boya tabakaları incelebilir ve bozulabilir. Maliyetler de değişecektir.

Klima sistemi bakımı

Sıcak iklimlerde klima sistemlerinin düzenli bakıma ihtiyacı vardır. Bu iklimlerde bulunan bir yattaki klima hatları, her altı ayda bir asitle temizlenmeli ve hatlara yapışan her şeyin düzgün bir şekilde temizlenmesini ve çıkarılmasını sağlamalıdır.

Yat ve teknelerinizin bakımı için sava yat kiralama olarak tecrübelerimizden yararlanabilirsiniz.

Kiralık Yatlarımız Hakkında Sizi Aramamızı İster misiniz ?