teknenin tarihi

Teknenin Tarihi

teknenin tarihsel gelişimi

Günümüzde bilinen en eski tekne, arkeolojik çalışmaların işaret ettiği üzere  Mısır’da Keops piramidinde gömülü olarak bulunmuştur. 1954 yılında yapılan bu çalışma sonrasında ortaya çıkan parçalar birleştirildiğinde 43,40 mt uzunluğuna sahip bir gemi olduğu görülmüştür. Parçalanmış şeklide gömülen bu geminin 4500 yıl kadar öncesine dayandığı belirtilmektedir ve tarihe ilk tekne yapımı hakkında önemli bir ışık tutmaktadır.

Tekne Yapım Teknikleri

Mısır’da bu iş bilim dalı olarak görülmekteydi. Yapımında tarihler arası geçişlerde ortak bir teknik olarak kerestelerin birbirine bağlanması görülmektedir.

Gemi yapımının temel taşlarının oluştuğu Mısır’da gemi yapımına elverişli ve dayanıklı bir ağaç bulunmadığı için genelde küçük ahşap parçalarının yapıştırılmasıyla ya da bağlanması metodu kullanılırdı. Bağlama işlemi de genellikle suya dayanıklı bitki yapraklarıyla yapılırdı. Eski mısır krallığı döneminde yapılan ahşap gemilerde omurga bulunmaz kabuk yöntemiyle yapılırdı. Mısır’da uygulanan bu yapım tekniği, Akdeniz tekne yapım geleneğinin temelini oluşturmakla birlikte çok da uzun soluklu olmamıştır. Nil dışında açık denizlerde kullanıldığına dair de kesin bir bilgi yoktur.

M.Ö 16.yüzyılda Santorini fresklerinde bulunan gemi tasvirleri de bu yapım geleneği hakkında önemli bilgiler vermektedir. Bu freskler biçimsel olarak Doğu Akdeniz tekneleri ile benzeşmektedir ancak yeterli teknik veri barındırmamaktadır.

Teknelerin Yapımında Öncü Uygarlıklar

 

tarihte tekne

Son yıllarda yapılan arkeolojik su altı kazılarında bulunan gemi kalıntıları ve bilimsel çalışmalar sonucunda, günümüzde tekne yapımcılığının öncüsü olan uygarlıklar Mısır, Yunan, Roma, Bizans, Venedik, Kyklad, Minos, Fenike’dir. Tekne  yapım teknolojisi tarihindeki en büyük bulgulara bu kazılarda ulaşılmıştır.

Kiralık Yatlarımız Hakkında Sizi Aramamızı İster misiniz ?