Patara Plajı ve Antik Şehri - Sava Yat Kiralama ile Tatil
Patara Plajı ve Antik Şehri
  • 23 Mayıs 2020
  • Blog
  • by Sava Yat Kiralama

Patara Plajı ve Antik Şehri Hakkında Bilgiler

M.Ö. V. yüzyılda kurulan Patara, kısa bir süre sonra Likya’nın en büyük limanı haline geldi. Patara Plajı ve antik şehrininin olduğu bölge; Delphi’deki Apollo Tapınağı’ndan sonra ikinci en önemli tapınak olarak kabul edilen Apollo Tapınağı, tüm Yunan şehirlerinden Hacıları Anadolu’ya çekiyordu.

Patara Plajı ve Antik Şehri Hakkında Bilgiler

Patara Nerede?

Patara, Antalya ilindeki güzel tatil beldesi Kalkan’ın yaklaşık 10 km batısında yer almaktadır (aslında Patara, Fethiye’ye Antalya’dan çok daha yakındır – Patara plajından Antalya’ya 225 km uzaklıktadır). Fethiye ile Patara plajı arasındaki mesafe 75 km’dir.

Patara Tarihi

Büyük İskender’in halefleri arasındaki savaşlar sırasında Patara antik kenti en büyük deniz limanı ve tersanesiydi. M.Ö. 42’de Brutus, Patara sakinlerine ültimatom verdi – tüm Patara vatandaşlarını kurtaracağına ve hatta şehrin teslim olması için daha önce yakalanan esirleri serbest bırakmaya söz verdi, aksi takdirde Xanthos katliamına benzer bir katliam yapacaktı. Patara pes etmeyi seçti.

Roma imparatoru Hadrian bir süre Patara antik kentinde yaşıyordu. Havari Pavlus ve Evanjelist Luke burada Roma’ya giderken kaldı. MÖ 138’de Patara şehrinin nüfusu yaklaşık 20.000’i buldu. Böylelikle Patara Efes’ten sonra ikinci en önemli şehir haline geldi. Patara aynı zamanda Aziz Nikolaos’un (MS 270) doğum yeri – Myra Başpiskoposu ve Noel Baba’nın asıl yeri olarak bilinmektedir.

Patara Plajı

Patara Plajı

Bugün Patara çoğunlukla güzel beyaz kum plajı ile ünlüdür. Patara Plajı, Akdeniz kıyıları boyunca 20 km boyunca uzanan 500 metre genişliğinde beyaz bir kum şerididir. Plajda şezlong, soyunma odaları, yemek yiyebileceğiniz ve eğlenebileceğiniz çeşitli yerler vardır. Turistlerin muhteşem deniz manzaraları arasında sakin ve tenha bir ortamda dinlenebileceği bir yerdir. Patara Milli Park olduğu için plaj ve deniz devlet tarafından mükemmel bir temizlikle korunur. Türkiye‘deki Patara Plajı, İngiliz haftalık gazetesi The Sunday Times tarafından Avrupa’nın en iyi plajı olarak kabul edildi. Antalya’dan D400 sahil yolunda Fethiye’den Patara plajına gidebilirsiniz.

Patara’ya hem grup rehberli turlarla hem de Fethiye, Hisarönü, Ovacık, Ölüdeniz ve Çalış’tan özel gezi turları ile ulaşabilirsiniz.

Ayrıca yat kiralama seçeneği ile de Patara tatilinize renk katabilirsiniz. Eğer bu seçeneği de düşünüyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kiralık Yatlarımız Hakkında Sizi Aramamızı İster misiniz ?