Neden Antalya
  • 25 Ekim 2020
  • Blog
  • by Sava Yat Kiralama
  • 20

Antalya neden bu kadar popüler diye soran birçok kişiden biriyseniz, yüzlerce nedeni sıralayabiliriz. Ancak popülerliğini kanıtlayan bazı istatistiklerle başlayalım. 2019 yılında Türkiye’nin en çok turist çeken yeri İstanbul’u ziyaret eden turist miktarı ile hemen hemen aynıdır. Talep bu, havayolları rekor kıran başka bir yıla hazırlanırken gelecek yıl için yeni uçuş programlarına bakıyor.

Antalya Popüler Olmasının Etkileri

Antalya Popüler Olmasının Etkileri

Yükselen popülerlik, yabancı ev alıcıları arasında da öne çıkıyor. Türkiye’nin en yoğun ikinci konut pazarı Antalya pek çok milleti kendine çekiyor. Tatil evleri, kalıcı konutlar, satın al-kirala kiralık mülklerle ilgileniyorlar ve akıllıca bir gayrimenkul yatırımı yapıyorlar. Yatırım yoluyla Türkiye vatandaşlığından yararlanmak isteyen birçok yabancı da Antalya’yı tercih ediyor ve bölgenin başarılı binlerce eski patenti tüm yıl boyunca burada yaşıyor.

Londra merkezli Euromonitor listesinde dünyanın en çok ziyaret edilen şehirleri arasında 12. sıradadır ve Avrupa’nın en çok ziyaret edilen dördüncü noktasıdır. Bu yüzden milyonlarca turist ve göçmen, orayı ziyaret etmeyi ve yaşamayı seçerken yanlış olamaz. Açık olmak gerekirse, Antalya denilince, ana şehir merkezi, küçük sahil beldeleri ve iç köylerden oluşan tüm bölgeye atıfta bulunuyoruz. Türkiye’nin Akdeniz kıyılarının çoğunu kaplayan, insanların neden bölgeye taptığına bakalım.

Antalya Neden Bu Kadar Popüler

Peki Antalya Neden Bu Kadar Popüler?

Oraya Gitmek Kolay

Çoğu ziyaretçi, aynı zamanda Türkiye’nin en önemli turistik hava yolculuğu merkezi olan ultramodern havalimanı üzerinden ulaşmaktadır. Yıl boyunca küresel uçuşlarla, coğrafi konumu, Belek, Kemer gibi yerlere ve Lara Plajı ve Konyaaltı’nın popüler turistik plajlarına kısa transfer süreleri için onu iyi bir konuma getiriyor. Bunun yanı sıra Antalya, Türkiye’nin doğusundan batısına giden D400 karayolunu kaplar ve oraya karayolu veya deniz yoluyla ulaşmayı kolaylaştıran önemli bir yelken merkezidir.

Türkiye’nin En İyi Hava İklimi

Geniş bir ülke olarak Türkiye’nin çeşitli iklim bölgeleri birbirinden çok farklıdır ve istediğiniz sıcak yazlar ve ılık kışlar ise Antalya’yı seçin. Ocak ve Şubat aylarında yağmurlu aylar dış mekan planlarını aksatırken, diğer aylar ortalama 300 gün güneş ışığı sunuyor. Temmuz ve Ağustos, en sıcak ayların 40’lı dereceler ile yıl ortalarına ulaştığını görüyor ve tatil için ideal bir yer olduğunu vurguluyor.

Türkiye'nin En İyi Sahil Destinasyonu

Türkiye’nin En İyi Sahil Destinasyonu

Bölge, muhteşem kumlu plajları, gizli koyları ve tenha koyları ile 600 kilometrelik kıyı şeridini kapsar. Yine de Akdeniz’e bakan eski plajlar olduğunu varsaymayın. Trip Advisor’ın Türkiye’nin en iyi plajları hakkındaki yıllık incelemesinde Kleopatra, Konyaaltı, Lara, Kaputaş ve Patara genellikle ilk onda yer alıyor. Deniz kenarında bir yaşam hayal eden eski dostlar için Antalya, aralarından seçim yapabilecekleri birçok kasaba ve köy sunar.

Ayrıca Antalya’nın uzun sahil şeridini gulet, yat vb. deniz araçlarını kiralayarak gezmek de size ayrı bir keyif verecektir. Antalya gezinizde sizde muhakkak Antalya Yat Kiralama seçeneklerini değerlendirin.

Antalya'yı Tercih Etmek İçin Neden Çok Fazla

Antalya’yı Tercih Etmek İçin Neden Çok Fazla

Canlı Alışveriş ve Gece Hayatı

Peki, güzel kumsalların dışında yapılacak ne var? Akdeniz bölgesindeki en iyi gece hayatı ve alışveriş noktaları da dahil olmak üzere bol miktarda bu bölgede yer almaktadır.. Mağazalar, geleneksel, haftalık pazarlardan meyve ve sebze, hediyelik eşya, giyim, ev eşyaları ve daha fazlasını satın almak için Amerika’da rakipsiz olan büyük alışveriş merkezlerine kadar uzanır. Aynı şekilde, gece hayatı, oturarak çatı teras barlarında, deniz kenarındaki restoranlarda ve ünlü DJ’lerin bulunduğu büyük gece kulüplerinde görüldüğü gibi sessiz ve dinginlikten hızlı tempoya kadar uzanır.

Turistik Yerleri ve Tarihi Yerleri Ziyaret Edin

Antalya’nın canlı tarihi Aspendos, Phaselis, Myra, Alanya’nın kızıl kulesi ve kalesi, Kekova batık kalıntıları ve daha fazlası gibi antik kalıntıların ardında izler bırakmıştır. Ziyaret edilecek yerler arasında su parkları, müzeler, yeşil alanlar, ünlü Akvaryum ve Tahtalı Dağı’na giden teleferik bulunmaktadır. Osmanlı evleri, eski camileri, otoriter saat kulesi ve simgesel Hadrian kapısından oluşan şirin koleksiyonuyla Kaleiçi’nin ana cazibe merkezini unutmayalım.

Doğal Güzelliği

Doğal Güzelliği

Fotoğrafçılar ve doğa severler için mükemmel kartpostallık birçok harika yer Antalya sınırları içerisindedir. Yukarı ve aşağı Düden, Kurşunlu ve Manavgat gibi önemli şelaleler bulunur. Macera sporu severler ve yürüyüşçüler için gözde bir yer olan Köprülü Kanyon, Toros sıradağlarının arkasına eşlik ediyor. Diğer doğal cazibe merkezleri arasında Damlataş mağarası ve Dim Nehri sayılabilir.

Saymakla bitmez tatil ve gezi olanakları ile unutulmaz bir çekim noktası olan Antalya ile ilgili yazımızın devamını diğer blog yazımızda devam edeceğiz.

Kiralık Yatlarımız Hakkında Sizi Aramamızı İster misiniz ?