Ölüdeniz
  • 20 Eylül 2020
  • Blog
  • by Sava Yat Kiralama
  • 28
  • 0

8.000 kilometreden fazla kıyı şeridi ile Türkiye çok sayıda sahile sahiptir. Ancak bir tatilci olarak, Türkiye’nin en iyi plajlarını bulmanız gerekir. Ve şanslısınız ki, Türkiye dünyanın en muhteşem plajlarından bazılarına sahip olduğu için seçim yapmakta zorlanıyorsunuz. Türkiye’nin en iyi plajları olduğunu düşündüğümüz bir tura hazırlanın.

Türkiye Ölüdeniz

Türkiye – Ölüdeniz

Ölüdeniz, muhtemelen Fethiye’nin yakınında bulunan Türkiye ‘nin en ünlü plajıdır. Bu turkuaz denizin üzerinde yüzen yamaç paraşütçülerinin ikonik fotoğrafları Ölüdeniz’in şöhretini artırıyor. Kuşkusuz, burası çarpıcı bir doğal güzelliğe sahip. Tabii ki, popülaritesi ile birçok turist geliyor. Bu listedeki diğer popüler plajlarda olduğu gibi kışın da Ölüdeniz’i tercih ediyoruz. Ayrıca Türkiye deki plaj tatiliniz için muhteşem bir ortam ve son teknoloji tesislerin peşindeyseniz, burası kesinlikle düşünülmesi gereken yerlerden biridir.

Sezon boyunca seçim yapabileceğiniz birkaç yer var. Plajın ana bölümü olan Belcekız plajı halka açık. Lagünün orta kısmı, kış aylarında bile giriş ücreti ödeyeceğiniz doğal bir parktır. Lagünün arkası özel bir plaj cennetidir. Bu sahil kulüplerinin çoğu tatil amaçlı kiraladığınızdan veya otelinizden karşılama hizmetleri bile sunar ve mükemmel eğlence tesisleri, şezlonglar, kanolar, şarap ve yemek seçeneklerine sahiptir.

Türkiye Ölüdeniz

Ölüdeniz Efsanesi

Pek çok efsanede olduğu gibi, işin içinde bir aşk hikayesi vardır. Belcekız adlı bir kız yakışıklı bir çocuğa aşık oldu. Bir kaptanın oğluydu ve teknesi için içme suyu almaya karaya çıkarken karşılaştılar. Ne yazık ki gemiye dönmek zorunda kaldı ve Belcekız geminin uzaklaşmasını izledi. Çocuğun geri gelmesini beklerdi ve her seferinde birlikte vakit geçirirlerdi. Bir gün fırtına patladığında çocuk babasına mükemmel bir sığınak bildiğini söyledi. Suların bir gölet kadar durgun olduğu bir koy.

Kaptan oğlunun aşkının farkındaydı ve tavsiyenin kızı görmek için sadece bir bahane olduğunu düşündü. Bunu bir tartışma izledi ve baba oğluna kürekle vurarak oğlanın sert denize düşmesine neden oldu. Çok geçmeden gemi son derece sakin bir körfeze doğru sürüklendi ve kaptan oğlunun gerçeği söylediğini fark etti. Çocuğun cesedi kayaların üzerinde bulundu ve ardından Belcekız intihar etmek için kayaya atladı. Kumsala kızın adı verilmiştir, öldükleri yer şimdi Ölüdeniz veya ölü denizdir.

Kaputaş Plajı

Kaputaş Plajı

Kaputaş plajını Kalkan ile Kaş arasındaki muhteşem sahil yolunda bulacaksınız. Turkuaz sularının görkemli fotoğraflarını sosyal medyada paylaştıktan sonra ünlenen küçük bir plaj. Plaj, bir kum şeridine açılan bir geçitten oluşur. Aşağıya sayısız adım atın ve bu cennet diliminin tadını çıkarın. Yaz aylarında plajda şezlonglar, şemsiyeler ve yiyecek-içecek servisi gibi olanaklar vardır. Maalesef bu aynı zamanda kalabalık demek. Bizim için burası ıssız mevsimlerde keyif aldığımız bir yerdir.

İztuzu Plajı

İztuzu Plajı

Dalyan yakınlarındaki İztuzu plajı, kaplumbağa plajı olarak da bilinir. Nedeni açıktır; burası, korunan Caretta Caretta kaplumbağalarının Avrupa’da son üreme yerlerinden biridir. Plaj, bir deltanın sonunda bir kumsaldır ve ulusal bir koruma alanıdır. Mevsim boyunca küçük bir kafe ve şezlongların bulunduğu doğal bir ortamda büyük bir kumsaldır.

Ayrıca sahilde, korunan deniz kaplumbağaları hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğrenebileceğiniz bir Deniz Kaplumbağası Araştırma, Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi bulunmaktadır. Haziran ve Temmuz aylarında, Caretta Caretta Kaplumbağa yumurtaları yüzeyin hemen altından çıkmakta ve o sırada şemsiye kullanımının yasaklanması gibi tedbirler alınmaktadır. Plaja araba ile erişebilir (otopark mevcuttur) veya Dalyan’dan dolmuş teknesine binip sazlıklarla çevrili siltli delta boyunca rahatlatıcı bir tekne yolculuğunun keyfini çıkarabilirsiniz.

Türkiye’nin eşsiz turkuaz kıyılarını yat kiralama seçeneklerimizi değerlendirerek daha unutulmaz hale getirebilirsiniz.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kiralık Yatlarımız Hakkında Sizi Aramamızı İster misiniz ?