Fethiye Rehberi
  • 8 Kasım 2020
  • Blog
  • by Sava Yat Kiralama
  • 41

Bu rehberi Fethiye ‘yi yazmamız biraz zaman aldı. Türkiye‘yi düşündüğünüzde çoğu insan aklına İstanbul ve Kapadokya, Pamukkale ve belki de belki İzmir ve Antalya geliyor. Bununla birlikte, bazen en iyi seyahat deneyimlerimiz, geçmişte hakkında pek bir şey duymadığımız yerlerden ve halihazırda katı beklentilerimiz olmayan yerlerden gelir.

Fethiye Gezisi

Fethiye Gezisi

Dürüst olmalıyım – Fethiye ve Ölüdeniz’den ne bekleyeceğimi bilmiyordum. Elbette, Mavi Lagün’ün üzerinde süzülen yamaç paraşütçülerinin fotoğraflarını görmüştüm, ama bölge başka neler sunabilirdi?

Bodrum’un kalabalığın favorisi olduğunu ve tipik tatil köylerinizle dolu olduğunu duymuştum (ve kalabalığa karşı ne hissettiğimi biliyorsunuz), bu yüzden Fethiye ve Ölüdeniz’i insan kalabalığından uzakta keşfetmek için güneye doğru ilerledim. Fethiye’de ne yapılır merak mı ediyorsunuz? 3 günde Fethiye’yi keşfetmek için bilmeniz gereken her şeyi okuyun!

Fethiye Türkiye’nin neresinde?

Fethiye bir zamanlar Likya medeniyetinin en önemli şehirlerinden biri olan “Telmessos” antik kenti olarak biliniyordu. Telmessos, kültürel açıdan zengin ve gelişen bir şehirdi ve bugün hala ayakta duran birkaç anıta ev sahipliği yapıyordu. Türkiye’nin güneybatısındaki Aegeon bölgesinde, İzmir’in yaklaşık 4 saat güneyinde ve Antalya’nın 3 saat batısında yer alır.

Fethiye'ye Nasıl Gidilir?

Fethiye’ye Nasıl Gidilir?

Fethiye’ye en yakın havaalanı Dalaman’dadır (havaalanı kodu: DLM) ve Dalaman’dan Fethiye’ye araçla yaklaşık 45 dakika sürer. Ayrıca İzmir veya Antalya’ya uçarak Fethiye’ye de gidebilirsiniz. Efes’ten geçtik ve pek çok durakla 5 saatin biraz altında kaldı.

Fethiye’de Nasıl Gezilir?

Fethiye’de dolaşmanın en iyi yolu araba kiralamaktır. Çoğu yerde park yeri (ücretli ve ücretsiz) vardır ve bu size sahil boyunca daha uzağa seyahat etme ve alışılmışın dışındaki yerleri keşfetme esnekliği sağlar. Alternatif olarak, Fethiye ve Ölüdeniz arasında seyahat etmek için yerel bir otobüse (dolmuş) binebilirsiniz. Fethiye’de veya Ölüdeniz’de kalıyorsanız yürüyerek dolaşmak da kolaydır.

Fethiye'de yapılacak 11 şey

Fethiye’de yapılacak 11 şey

Fethiye, olağanüstü derecede fazla miras alanları, arkeolojik harikalar, bozulmamış plajlar ve lagünler ve yüksek dağlarla çevrilidir. Fethiye eski şehir, tatilinizde daha yavaş bir hızın tadını çıkarmak istiyorsanız, dolaşmak için şirin bir semttir.

Dünyada buna benzer yerlerin hala var olduğuna inanmak için öteki dünya manzarasını kendi gözlerinizle görmelisiniz. Fethiye’de ne yapılır merak mı ediyorsunuz? İşte Fethiye’yi ziyaret ediyorsanız mutlaka görülmesi gereken 11 yer ve yapılacak şeyler!

1. Kaunos Kaya Mezarlarını görün
2. İztuzu Plajı’nı ziyaret edin
3. Ölüdeniz Mavi Lagünü’nde yüzün
4. Kelebekler Vadisi’ne göz atın
5. Babadağ üzerinde süzülün
6. Fethiye Körfezi’nde yüzün
7. Amyntas Kaya Mezarını ziyaret edin
8. Hayalet kasaba Kayaköy’de dolaşın
9. Saklıkent Kanyonunda yürüyün
10. Fethiye’yi yukarıdan görün
11. Tlos’u keşfedin

Ayrıca Fethiye Yat Kiralama seçeneklerini değerlendirerek Turkuaz kıyıların tadını daha güzel çıkarabilirsiniz.

Kiralık Yatlarımız Hakkında Sizi Aramamızı İster misiniz ?