mercan resifleri
  • 8 Aralık 2019
  • Blog
  • by Sava Yat Kiralama
  • 274
  • 0

Mercan Resifleri Hakkında

Mercan resifleri, mercan denilen koloni deniz omurgasızlarının iskeletlerinden oluşan büyük sualtı yapılarıdır. Resif oluşturan mercan türleri, hermatipik veya “sert” mercanlar olarak bilinir, çünkü yumuşak, keseye benzer vücutlarını koruyan sert, dayanıklı bir dış iskelet oluşturmak için deniz suyundan kalsiyum karbonat çıkarırlar. Resif yapımında yer almayan diğer mercan türleri “yumuşak” mercanlar olarak bilinir.

resifler
resifler

Bu tür mercanlar genellikle bitki ve ağaçlara benzeyen esnek organizmalardır .Deniz hayranları ve deniz kırbaçları gibi türleri içerir.

Her bir mercan bir polip olarak adlandırılır. Mercan polipleri atalarının kalsiyum karbonat barındıran dış iskeletlerinde yaşar ve mevcut mercan yapısına kendi dış iskeletini ekler. küçük bir dış iskelet, yüzyıllar geçtikçe, mercan kayalığında yavaş yavaş büyür,
Mercanlar, Alaska kıyılarındaki Aleut Adaları’ndan Karayip Denizi’nin ılık tropik sularına kadar, dünyanın tüm okyanuslarında bulunur. En büyük mercan resifleri tropik ve subtropiklerin berrak, sığ sularında bulunur. Bu mercan resif sistemlerinin en büyüğü olan Avustralya’daki Büyük Bariyer Resifi, 1500 kilometreden fazla (2.400 kilometre). Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi’ne (NOAA) göre bilim adamları okyanus tabanının sadece yüzde 20’sini araştırdılar. Bu nedenle, okyanus araştırmacıları, yüzlerce yıldır var olan daha önce bilinmeyen mercan resiflerini keşfetmeye devam ediyor.

Mercan Resiflerinin Yaşamları

Yüzlerce farklı tür mercan vardır. Mercan, yuvarlak, katlanmış beyin mercanlarından (insan beynine benzerlikleriyle adlandırılmış), karmaşık, canlı renkli ağaçlara veya bitkilere benzeyen uzun boylu, zarif deniz kamçılarına ve deniz hayranlarına kadar göz kamaştırıcı bir şekil ve renk dizisine sahiptir.

Mercanlar iki şekilde  beslenir. Bazı türler, balık ve plankton gibi küçük deniz canlılarını, vücutlarının dış kenarlarındaki ısırgan dokunaçlarını kullanarak yakalarlar. Ancak çoğu mercan, fotosentez yoluyla enerji sağlamak için zooxanthellae adı verilen alglere bağlıdır.
ABD Çevre Koruma Ajansı’na (EPA) göre, mercanların, simbiyotik veya karşılıklı yarar sağlayan, zooxanthellae ile ilişkisi vardır. Bu algler mercan polipinin vücudunda yaşar ve burada kendileri ve polipler için enerji üretmek üzere fotosentezlenir. Polipler, sırayla yosunlar için bir ev ve karbondioksit  sağlarlar. Ek olarak, zooxanthellae mercanlara canlı renkte olmasını sağlar

 

mercan resifleri
mercan resifleri

Çoğu mercan , polip gövdesi,zooxanthellae içermediğinden  berrak ve renksizdir. Beyin mercanları gibi bazı mercan türleri, hermafrodit olup, aynı zamanda yumurta ve sperm üretirler. Üreme, bazı türler için yılda yalnızca bir kez gerçekleşen toplu bir mercan yumurtlama olayı sırasında meydana gelir.

Elkhorn mercan gibi diğer türler gonokforiktir, yani sadece erkeklerden veya  dişilerden  oluşan koloniler oluştururlar. Her mercan kolonisinde tüm polipler sadece yumurta veya sadece sperm üretecektir. Başarılı bir üreme için, koloninin diğer üreme hücresini üreten komşu bir koloniyle karşılaşması gerekir.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kiralık Yatlarımız Hakkında Sizi Aramamızı İster misiniz ?