Simena ve Kekova Rehberi
  • 31 Ekim 2020
  • Blog
  • by Sava Yat Kiralama
  • 20

Batık bir şehri ziyaret etmenin ne anlamı var diye sorabilirsiniz. Kabul edilirse, batık bir şehir ilkesi su altında yatmaktır ve sonuç olarak çoğunlukla görünmezdir. Ancak Kekova ve Simena örneğinde, bazı kısımlar neredeyse suya batırılmış durumda ve tepedeki kristal berraklığında su onlara gizemli bir hava veriyor.

Her halükarda, daha önce de söylediğimiz gibi; tekne gezisi içeren her şey dikkatimizi çeker. Kekova ve Simena çevresinde tekne turu da hiç şüphesiz şimdiye kadar yaptığımız en güzel gezilerden biri. Doğa çarpıcıdır, tarih açıkça görülebilir; bu nedenle tüm ziyaret sadece sürekli bir vay anıdır.

Kekova Gezisi

Kekova Gezisi

Kekova tekne turunuzu düzenlerken birçok seçeneğiniz var. Yerin popülerliği göz önüne alındığında, sizi hem Kekova hem de Simena’ya götüren organize tekne turları bulacaksınız. Genellikle bu, her iki noktada da sabit bir süre harcanmasını içerir. İzlerimizi takip edebilir ve yerel bir balıkçıdan sizi almasını isteyebilirsiniz. Seyahatinize benzersiz bir deneyim katarken yerel topluma katkıda bulunmanın mükemmel bir yoludur. Ayrıca Kekova Yat Kiralama seçeneklerini de planınıza ekleyebilirsiniz. Böylelikle gezinizi kişiselleştirebilirsiniz.

Çok Özel Kekova

Kekova, Demre yakınlarındaki küçük ve çok keyifli bir Türk adasıdır. Issız ada, Kaleköy ve Üçağız köylerinin karşısında yer alır. Kuzey taraftaki kısmen batık kalıntılar 2. yüzyılda meydana gelen bir depremin sonucudur. Adanın tüm kıyı şeridi, bir tersane, çok sayıda basamak ve merdiven, kapılar ve hatta bir Bizans Kilisesi kalıntıları ile Dolikisthe’nin kalıntılarını göstermektedir.

Simena Gezisi

Simena Gezisi

En ünlü Simena manzaralarından biri, yarımadanın hemen önündeki batık Lahit’dir. Bu yerin genel olarak harika bir havası var. Yerliler dost canlısı, manzara muhteşem ve Rodos Şövalyelerinden kalma kale iyi korunmuş ve körfezin muhteşem manzarasını sunuyor. Pek çok rehber Simena’ya sadece tekneyle ulaşılabildiğini belirtiyor. Bu muhteşem noktaya ulaşmanın en kolay yolu olsa da, oraya da yürüyebilirsiniz.

Kaleüçağız koyundan ilerleyin ve Kaleüçağız’dan görünen Simena Kale’ye doğru yürüyün. Kale’ye vardığınızda Simena’nın deniz kenarındaki pansiyonlarına ve restoranlarına doğru ilerleyin. Ağır valizler taşımak istemeyebilirsiniz, ancak basit bir sırt çantasıyla bu çok yapılabilir bir yürüyüş.

Simena ve Kekova için Pratik Bilgiler

Simena ve Kekova için Pratik Bilgiler

Cennete yapılacak bir ziyaret bile biraz hazırlık gerektirir. Simena ve Kekova, Kaş ve Demre illeri arasında yer almaktadır. Her ikisine de tekneyle kolayca erişilebilir. Simena anakarada ama içeri girmeniz gerekecek. Yapılacak en kolay şey toplu taşıma araçlarına veya aracınızı Kaleüçağız’a sürmek ve oradan tekneye binmek.

Gece kalmayı planlıyorsanız, seçenekleriniz Kaleüçağız veya Simena’daki (Kaleköy, bugünün Türkiye’sinde) çoğunlukla aile tarafından işletilen pansiyonlar arasında bölünür. Konaklamanıza Kaleüçağız’dan tekne ile alınma dahil mi Simena’da kalıyor musunuz diye sormayı unutmayın. Her iki yerin de artıları ve eksileri var, Kaleüçağız’a kolayca ulaşılabilir, Simena biraz daha pitoresk çevrenin avantajına sahip.

Kekova

Sezon dışı ziyaret etmek, çoğu pansiyonun ve restoranın kapalı olduğunu kabul etmeniz gerektiği anlamına gelir. Köşeye dizilmiş teras mobilyaları ile, odun ateşinde taze hazırlanan yöresel lezzetlerle, size özel açılmış bir mekanda yemek yersiniz. Ve bonus, sitenin tamamı size ait olacak. Daha canlı bir atmosfer tercih ediyorsanız gezinizi Mayıs’tan Ekim’e kadar süren turizm sezonunda planlayın.

Kiralık Yatlarımız Hakkında Sizi Aramamızı İster misiniz ?