azimut-feretti-sava-turkey
  • 11 Kasım 2019
  • Blog
  • by Sava Yat Kiralama
  • 400

Sektörde en çok merak edilen soru gulet ve yat arasındaki fark nedir sorusudur.Tatil kelimesi duyduğumuzda aklımıza hep otel ve kiralık villa geliyor. Fakat gulet ve yat kiralama da en lüks ve en güzel tatil türlerinden birisidir. Yat kiralama sektöründe genellikle yat, gulet ve yelkenliler tercih ediliyor.

Peki Nedir Gulet ile Yat Arasındaki Fark

Yat aslen Flemenkçe’den dilimize girmiş bir kelimedir. “Jacht ” Kelimesi Flemenkçeden Türkçeye “Yat” olarak gelmiştir. Eskiden yatlar prens, dük gibi önemli şahısları taşımak için kullanılırken günümüzde de anlamını yitirmedi. Hala pahalı bir tatil türü olan yat kiralama şu anda da ticari anlamda değil keyif ve tatil amaçlı kullanılan teknelerdir.

kiralık-gulet

Guletler ise eskilerde savaş için kullanılırmış. Fakat günümüzde turizm amaçlı kullanılmakta olup genel anlamda kıyı gezileri için idealdir. Yapısı itibariyle uzun yolculuk için de müsait olan guletler Türkiye’de Marmaris, Bodrum ve Fethiye gibi merkezi tatil yerlerinde üretilmektedir. Guletlerde olduğu gibi motoryatlarda da mürettebat bulunur. Gulet ve yat kiralama hizmeti satın aldığınızda usta aşçılar leziz yemeğinizi yaparken, tecrübeli gemi kaptanları rotanızı çizer. Size sadece arkadaş grubunuzla güneşlenmek, eğlenmek kısacası tatilin tadını çıkarmak kalır.

Gulet ve Yat Arasındaki Fark düşünüldüğünde Guletler yatlara göre daha yavaş ahşap yelkenlilerdir. Motoryatların hızını tercih eden tatilciler Ege ve güney sahillerini doyasıya hızlıca dolaşma fırsatına sahiptir. Lüks ve konfor düşünüldüğünde her bütçeye uygun yat ve guletler olsa da kalite bakımından motoryatlar daha lüks dış ve iç tasarıma sahiptir.

yat ve guletler arasındaki fark

Gulet ve Yat Arasındaki Fark olarak bu makaledeki bilgilerden yararlanabilirsiniz. Siz de tatilinize bu yıl fark katmak istiyorsanız özellikle çeşme yat kiralama seçeneklerini değerlendirebilir, onlarca yat ve gulet arasından size en uygun olanını seçerek tatilin tadını çıkarabilirsiniz.

Kiralık Yatlarımız Hakkında Sizi Aramamızı İster misiniz ?