Deniz Yıldızı Hakkında Bilinmeyenler - Sava Yatçılık
deniz yıldızı
  • 31 Ocak 2020
  • Blog
  • by Sava Yat Kiralama

Deniz Yıldızı Balık mıdır?

İsimlerine rağmen, deniz yıldızı aslında balık değildir. Bir omurgaya sahip olmadıkları için, omurgasızlar adı verilen ve aynı zamanda kestaneleri ve süngerleri de içeren bir grup türe aittirler. Dünyanın okyanuslarında yaşayan gelgit havuzları, kayalık sahiller, deniz otu, yosun yatakları ve mercan kayalıkları dahil her türlü yaşam alanını işgal ettikleri yaklaşık 1.600 farklı denizyıldızı türü vardır.

deniz yıldızı

9.000 metre derinliğindeki kumlu deniz yataklarında bile bazı denizyıldızları bulunur. Çoğu denizyıldızı dikenli deri ve merkezi bir disk şeklindeki gövdeyi çevreleyen beş koldan oluşur. Bazıları 50’ye kadar kol büyütebilir. Kolları, hayvanın okyanus tabanı boyunca yavaşça sürünmesine izin veren kıskaç benzeri organlar ve emicilerle kaplıdır. Ayrıca, kolların uçlarında, deniz yıldızının aydınlık ve karanlık hissetmesini sağlayan ve yiyecek bulmasına yardımcı olan göz damlaları vardır.

Deniz Yıldızı Nasıl Beslenir?

Deniz yıldızının menüsündeki favoriler, istiridye, salyangoz gibi yumuşakçaları içerir. Ve oldukça etkileyici bir yemek şekli var! Vücudunu seçilen avına bağladıktan sonra deniz yıldızı midesini ağzından uzatır. Mideden gelen maddeler (enzimler olarak adlandırılır) daha sonra yiyecekleri sindirmeye başlar. Bu, besleyici grubun midenin içinden geçmesine izin verir, bu da sindirimin tamamlandığı vücuda geri çekilir. Süper deniz yıldızına kurban giden minik organizmalar bütün olarak yutulabilir.

Deniz Yıldızı Avcıları

akvaryum koyu

Deniz yıldızı avcıları arasında bazı balık türleri, manta ışınları ve hatta diğer denizyıldızları bulunur. Kendilerini korumaya yardımcı olmak için, bu inanılmaz omurgasızlar birkaç etkili savunma mekanizması geliştirdiler. Sert, dikenli, zırh benzeri ciltlerinin yanı sıra, bazıları bitkiler ve mercanlar arasında kamufle eden veya potansiyel saldırganları korkutacak çarpıcı renklere sahiptir. Saldırı altındaysa, bazı deniz yıldızları avcıdan kaçmak için bir kol bile dökerler.
Denizyıldızı sosyal yaratıklar değildir. Bunun yerine yalnızlar ve hayatlarının çoğunu yalnız geçirirler. Ancak bazen yılın belirli zamanlarında beslenmek için büyük gruplar halinde toplanırlar.

Bu ilginç canlıların muhteşem görüntülerine göcek yat kiralama ile akvaryum koyunda şahit olabilirsiniz.

 

Kiralık Yatlarımız Hakkında Sizi Aramamızı İster misiniz ?