Bodrum Hafta Sonu Tatili - Sava Yatçılık Bodrum Yat Kiralama
Bodrum Hafta Sonu Tatili
  • 29 Ağustos 2020
  • Blog
  • by Sava Yat Kiralama

Türkiye’nin güneybatı kıyısındaki bir yarımada olan Bodrum, hafta sonu tatili için rezervasyon yapmak söz konusu olduğunda aklınıza gelen ilk yer olmayabilir; daha çok paket tatil yeri olarak bilinir.
Ancak güzel koyları, iyi gece hayatı ve çeşitli kültürel cazibe merkezleri ile bu şehirde genç bir gezgin için pek çok şey var ve Londra’dan sadece 3 buçuk saatlik bir uçuşla birkaç gün geçirmek için harika bir yer.

Bodrum a Ne Zaman Gidilir

Bodrum’a Ne Zaman Gidilir?

Bodrum’da seyahat sezonu mayıs ayından ekim ayına kadar sürüyor ve sıcaklıklar 21 – 35 santigrat derece arasında değişiyor. Daha sessiz ve konaklama daha ucuz olduğu için sezonun başlangıcı ve sonu ziyaret etmek için mükemmel bir zaman olabilir.

Nerede kalınır

Bodrum’da her türden konaklama seçeneği mevcuttur. Dilerseniz bir tatil köyü ya da lüks bir otelde herşey dahil konaklama yapabilirsiniz ya da bir apart daire de kiralayabilirsiniz.

Bodrum tatilin en gözde noktalarından olması nedeniyle her daim size çok farklı seçenekler sunabilmektedir.

Bodrum da Nereleri Görelim

Bodrum ‘da Nereleri Görelim

Bodrum’un en ilgi çekici yerlerinden biri Bodrum Kalesidir. St John Şövalyeleri tarafından 1402 yılında inşa edilen kale şehrin odak noktasıdır ve ister denizden ister karadan Bodrum’a girerken görülebilir.

Kalenin içinde yer alan müzede, Ege Denizi’nde keşfedilen gemi enkazlarının yanı sıra gemide bulunan eserler de bulunuyor. Kale duvarlarının içine girdikten sonra güzel bahçeler, kuleler ve Ege ile şehrin muhteşem manzaraları vardır.

Kale, Bodrum’un tek tarihi yeri değil. Yarımada, Stratonikeia şehri, Myndos Kapısı, bir Ampitheatre ve Halikarnas’taki Anıt Mezar da dahil olmak üzere bir dizi etkileyici antik kalıntıya sahiptir.

Stratonikeia bir zamanlar 8. yüzyıla kadar uzanan antik bir şehirdi. Burada bir tapınak, tiyatro ve şehre giden orijinal yol dahil görülecek çok şey var. Eğer bir tarih meraklısıysanız, onu kaçırmamalısınız. Bir turistik cazibe merkezi olarak yaşına göre ne kadar az gelişmiş olması şaşırtıcı. Giriş ücreti yoktur ve binlerce yıl önce inşa edilmiş bir şehrin kalıntılarına kendinizi kaptırarak sitede özgürce dolaşabilirsiniz. Ziyaret ettiğimde etrafta neredeyse hiç kimse yoktu ve inanılmaz derecede huzurlu bir deneyimdi.
Stratonikeia. Bodrum’dan yaklaşık bir buçuk saat uzaklıktadır ve yakınlarda duran Bodrum’dan yerel otobüse binebilirsiniz.

Halikarnas Mozolesi

Bodrum limanına kısa bir yürüyüş mesafesinde Halikarnas Mozolesi yer almaktadır. Pers İmparatorluğu’nun hükümdarı Mausolus için yaklaşık MÖ 353’te inşa edilmiş olup antik dünyanın yedi harikasından biri olarak kabul edilir ve Mausolus’un adı artık tüm görkemli mezarlarla ilişkilendirilmektedir. Türbenin çoğu tahrip edildi ve kaleyi inşa etmek için Mermer Taşların çoğu kullanıldı. Ancak temeller hala görülebiliyor ve Stratonikeia’da olduğu gibi herhangi bir kısıtlama yok, bu nedenle mezarın kalıntılarına doğru yürüyebilirsiniz.

Myndos Kapısı, bir zamanlar antik surlarla çevrili Halikarnas şehrinin (şimdiki Bodrum) iki girişinden biriydi. Büyük İskender, MÖ 334’te şehre saldırdı. ve kapı yıkıldı, ancak orijinal taşların çoğu restore edildi ve şehrin batısındaki bölgeyi ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz!

Bir başka antik cazibe merkezi, şehrin dışındaki ana yol üzerindeki Roma Amfi tiyatrosu. 4. yüzyılda inşa edilmiştir. ve harika durumda. Bugün hala kullanılıyor ve ben ziyaret ettiğimde sahne yerel bir okuldan bir prodüksiyon için kurulmuştu. Aşağıdaki liman ve kalenin harika manzarasını görmek için üst sıralara gidin. Amfi tiyatro’ya giriş de ücretsizdir.

Bodrum ve Deniz

Bodrum ve Deniz

Bir teknede vakit geçirmeden Bodrum gezisi tamamlanmış sayılmaz.

Ege kıyılarında günlük geziler sunan birçok farklı yer vardır. Bodrum da su kristal berraklığında ve kayalık koylar şnorkelli yüzme için mükemmeldir. Sizde bu mükemmel tatilin tadını çıkarırken size özel bir yat kiralamak isterseniz, Bodrum Yat Kiralama seçenekleri tam size göredir.

Bodrum’un bir çok gizli koyunda sınırsız yüzmenin keyfini çıkartırken kiralık yatınız ile tüm planlar size ait olacaktır.

Daha fazla yelken için, Bodrum ekim ayında ünlü Bodrum Kupası’na ev sahipliği yapıyor ve ziyaret etmek için harika bir zaman.

Konaklamanız sırasında biraz daha lüks bir şey istiyorsanız, Gümüşlük’e gidebilirsiniz. Sahilin bu bölgesi, Ege’nin inanılmaz manzarasına sahip güzel restoranlarla kaplıdır. Şimdiye kadar yiyebileceğiniz en güzel akşam yemeği ortamlarından biriydi ve güneşin batışını izlemek için oldukça özel bir yerdir. Buradaki yemekler limandakinden biraz daha pahalı, bu yüzden dar bütçesi olanlar için bir yer değil.

Kiralık Yatlarımız Hakkında Sizi Aramamızı İster misiniz ?