Bodrum Rehberi - Sava Yatçılık -Bodrum Yat Kiralama
Bodrum
  • 11 Aralık 2019
  • Blog
  • by Sava Yat Kiralama

Bodrum Kalesi

Bu harika şehre geldiğinizde kesinlikle ziyaret etmeniz gereken yerlerden biri, limana ve uluslararası yat limanına bakan ünlü Bodrum Kalesi… Bu kale, 15. yüzyılda Orta Çağda Haçlı Seferleri sırasında Rodos Şövalyeleri tarafından yaptırılmıştır. Adına Aziz Petrus Kalesi veya Petronium adı verilmiştir.

Büyük dış duvarlar 15. yüzyılın başlarında Alman mimar Heinrich Schlegelholt tarafından tasarlandı ve genellikle İngiliz kulesi, İtalyan kulesi, Alman kulesi, Fransız kulesi ve Yılan kulesi olarak bilinen beş kuleyle güçlendirildi.

 

 

"<yoastmark

İlk olarak kalenin Fransız kulesinin eklendiği diğerlerinin de sonraki yüzyılda eklendiği düşünülmektedir. Fransız Kulesinden Sonra İtalyan kulesi, 1436 yılında İtalyan mimar Angelo Mascettola tarafından yaptırılmıştır. Kalenin son kısımları Pierre d´Abusson zamanında 1476-1593 yılları arasında inşa edildi ve İngiliz kulesi yaklaşık 1480’de eklendi.

Bodrum kalesinin duvarlarında yaklaşık 250 tane arma vardır. Kanuni Sultan Süleyman döneminde, Osmanlılar tarafından 1522 yılında ele geçirilen kaledeki kilise camiye çevrilmiştir.

Bodrum Kalesi’nin kare benzeri bir planı var. Kalenin boyutları 590 x 606 fit (180 x 185 m) ve en yüksek noktası deniz seviyesinden 155,8 fit (47,5 m) ‘dir. Kalenin girişi kuzeybatı köşesinde bulunan ilk kapıdan geçer. İç kaleye ulaşmadan önce 7 kapı vardır.

su altı arkeoloji müzesi
su altı arkeoloji müzesi

Kalenin Kuzey ve batı tarafları çift duvarlıdır. Batı tarafında eğimli bir çatıya sahip kalın duvarlı yapı top blokajıdır. Bodrum Kalesi’ndeki tüm kuleler ve çeşitli yerler, Sualtı Arkeoloji Müzesi için sergi salonlarına dönüştürülmüştür.

Bodrum Kalesi halka açıktır, olağanüstü Sualtı Arkeoloji Müzesi’ne ev sahipliği yapar ve aynı zamanda yıl boyunca çeşitli kültür festivallerine de ev sahipliği yapar.

Ünlü St. Peters Kalesi’nin yanı sıra, bu güzel şehrin doğrudan çevresinde, Sualtı Arkeoloji Müzesi, Halikarnas Mozolesi, antik amfitiyatro veya Osmanlı tersanesi gibi görülecek pek çok şey vardır.

Bodrum Tatilinde Alternatifler

 

"<yoastmark

 

Bu kasaba, tam olarak Halikarnas’ın yıllar önce yaşadığı haliyle yer alıyor. Nüfus, kış aylarında 50.000’den, yaz aylarında yarım milyondan fazla kişiye çıkmaktadır.

Bu muhteşem tatil beldesinde, limanda bulunan tekneleri ve yatları görmek için küçük bir yürüyüşe çıkmalı, denizin unutulmaz kokusunu içinize çekmelisiniz. Eğer farklı bir tatil arayışındaysanız, Bodrum yat kiralama hizmeti veren firmalarla iletişime geçerek bilgi edinebilirsiniz. Bodrum’da yat tatili sizin için unutulmaz bir deneyim olacaktır.

"<yoastmark

Bodrum sokaklarında yaptığınız yürüyüşlerde renkli begonvillerle yıkanmış beyaz evlerin huzur verici görünümünü her yerde keşfedebilirsiniz. Bodrum yarımadasında yapılacak ve görülecek çok fazla alternatif sizleri bekliyor olacak. Ayrıca Bodrum’un gece hayatı da son derecede hareketlidir. Birbirinden ünlü gece kulüpleri, birbirleriyle adeta yarış halindedirler.

 

Kiralık Yatlarımız Hakkında Sizi Aramamızı İster misiniz ?