Bodrum Gezi Rehberi - Sava Yatçılık Bodrum Yat Kiralama
Bodrum Gezi Rehberi
  • 15 Ağustos 2020
  • Blog
  • by Sava Yat Kiralama

Türkiye‘nin güzide kıyıları Ege ve Akdeniz’in birleştiği yerde, küçük ama güzel bir yarımadayı işgal eden Bodrum kasabası yer almaktadır.

Bodrum

Bodrum

Canlı, samimi ve bohem atmosferi ile popüler ve ünlü Türkiye’nin en güzel tatil beldelerinden biridir. Oldukça liberal gece hayatı ile ünlü olup, yaz döneminde de Türk tatilciler arasında oldukça popülerdir.

Bodrum, Rodos Şövalyeleri’nin yaptırdığı muhteşem kalesiyle ziyaretçilerini selamlıyor. Zarif görünen, tatlı beyaz evlerle dolu, etrafı renkli begonvillerle dolu. Berrak, masmavi ılık deniz, bir uzmanlık alanı olmaktan çok, bölgenin doğal bir özelliğidir. İlginç kaya oluşumlarıyla bezenmiş, bozulmamış koyların sayısız plajı yüzücüler, dalgıçlar ve doğa tutkunları için mükemmel günler sunar. Su güzelliğini tamamlayan ahtapotlar ve çeşitli şekil ve renklerde süngerler de burada bulunur.

Bodrum’un büyüleyici atmosferinin bir kısmı da tarihidir; kalıntıları bu antik kent “Halikarnas” üzerine yayılmıştır. Tarihin babası Herodot’un doğduğu bu topraklarda, antik dünyanın yedi harikasından biri olan Kral Mausolos’un mezarı M.Ö.4. Yüzyıla kadar uzanıyor. M.Ö. 2. yüzyıldan kalma, Göktepe yakınlarında bir tiyatro (1300 koltuklu), günümüzde bir su altı arkeolojisi müzesi olan 15. yüzyıl mimari tarzını sunan Aziz Petrus Kalesi ile birlikte görülmeye değer.

Bodrum ve Yat Kiralama

Bodrum ve Yat Kiralama

Bodrum’da farklı bir manzara, dünyanın her yerinden gelen şık yatlara ev sahipliği yapan yoğun bir yer olan marinasıdır. Bodrum Kupa Yarışı, her Ekim ayında tersanelerde yapılmaktadır ve meraklılar için keyifli bir etkinliktir. Bodrum tekne yapımında önde gelen yerdir.

Bodrum birçok tatil seçeneğinin yanında yatçılık alanında da fazlasıyla gelişmiştir. Eğer Bodrum’da bir tatil planlıyorsanız Bodrum Yat Kiralama seçeneklerini de inceleyerek, Ege’nin eşsiz güzelliklerini daha yakından görebilirsiniz.

Bodrum’un en göze çarpan özelliği, özellikle geceleri olan inanılmaz yoğunluğu ve sınırsız aktivite seçeneğidir. Gündüz yoğun hareketin ardından buradaki diskolardan bazıları Avrupa’nın en iyisi olanlardan birini seçip pırıl pırıl ışıkların altında eğlenceli bir gece geçirebilirsiniz. Mitolojik efsanelerin bakir koylarını görmenin sınırsız keyfini sunan Türkiye’nin turkuaz sahilinde unutulmaz bir “Mavi Yolculuk” için başlangıç ​​noktalarından biri Bodrum; Işığın turkuazla birleştiği Kekova’nın güzellikleri; ya da Büyük İskender’in kışın kalmayı sevdiği antik Faselis limanına yelken açmak.

Bodrum yarımadası, pürüzsüz ve dinlendirici bir atmosfer tercih edenler için mükemmel bir yerdir. Gözlerden uzak koylardaki şirin köyler evlerini sizlere açıyor. Deniz o bölgede kıyaslanamaz ve Bardakçı Koyu, Gümbet Koyu, Bitez Koyu, Ortakent Yalısı, Karaincir, Bağla, Güvercinlik, Torba, Gölköy, Türkbükü, Yalıkavak, Gümüşlük, Kadıköy, Turgutreis’te masmavi suları süsleyen güzel plajlar bulacaksınız. Aspat, Karaada, Ada Boğazı (Akvaryum), Akyarlar. Pitoresk koyların yanında tatil köyleri ve oteller, diskolar ve barlar güzel fotoğrafa çok katkıda bulunur. Gümbet ve Bitez bu spor için mükemmel rüzgar ve deniz ile rüzgar sörfçüleri için cennet gibi yerlerdir. Ortakent, kumsalları ile tek başına bir yürüyüş için en iyi seçimdir. Akyarlar plajı, pudralı kumu ile ünlüdür. Karaincir’de harika kumsallarda hareketli günler ve geceleri halka açık kahvehanelerde güzel dinlendirici bir atmosfer yaşayacaksınız.

Bodrum'dan Detaylar

Bodrum’dan Detaylar

Yarımadanın kuzey tarafı ilginçtir. Bölgenin en iyisinin tadını çıkarmak için sahil boyunca bir araba gezisine çıkmak veya koyları ve küçük adaları keşfetmek için bir tekne turu yapmak daha iyidir. Hâlâ tahıl öğütmek için kullanılan beyaz yel değirmenleri büyüleyici ve portakal bahçeleri ile yeşil zeytin ağaçları arasında uzanıyor.

Aktif tatil imkanları sunan güzel tatil köylerinin bulunduğu Bodrum’un 5 km kuzeyindeki modern Torba köyünde iyi donanımlı bir marina ile karşılaşacaksınız. Güzel bir koya bakan tavernalarıyla Gölköy (13 km kuzey) ve Türkbükü (15 km) büyüleyici. Karaada’ya yapılacak tekne turu inanılmaz bir güzellik sunuyor. Karaada’daki bir mağaradaki kayalardan akan ılık maden sularının cildi canlandırmaya iyi geldiği bilinmektedir.

Bodrum’un kuzeyinde, Güllük yakınlarındaki Kıyıkışlacık’ta (lassos) mitolojik Yunus Oğlan’ın doğum yeri bulunur. Güllük Körfezi, yatçıların uğrak yeri olup, ilçe limanı heyecan verici yatçılık havasına sahiptir. Güllük’ün biraz güneyinde, nehre benzeyen derin, dar bir koyun sonunda ilginç konumu ile antik Bargilya Varvil var. Zeytin ağaçlarıyla kaplı yamaçlarla çevrili, ziyaret etmek için şirin bir yerdir.

İç kısımlara doğru ilerleyen Milas, oyma ahşap ve kafesli pencereli tipik Türk evleri ile sizi karşılıyor. El yapımı Milas halılarının güzelliği sizi büyüleyecek ve büyük olasılıkla eve götürmek için bir şeyler alacaksınız. Milas’ın batı kesiminde, meşhur Halikarnas Mozolesi’ne benzeyen, ancak minyatür boyutlarda bir anıtı bulunan Gümüşkesen vardır.

Kiralık Yatlarımız Hakkında Sizi Aramamızı İster misiniz ?