Adalar Oluşumu Hakkında Bilgiler 2. Bölüm - Sava Yatçılık
ada
  • 18 Şubat 2020
  • Blog
  • by Sava Yat Kiralama

5-Mercan Adaları

mercan adaları

Ilık sularda mercan adı verilen küçük deniz hayvanları tarafından oluşturulan alçak adalar dır. Mercanlar sert dış iskeletleriyle kalsiyum karbonat oluşturur. Kireçtaşı olarak da bilinen bu malzeme, midye gibi deniz canlılarının kabuklarına benzer.

Mercan kolonileri büyük resifler oluşturabilir. Bazı mercan kayalıkları, su yüzeyini kırana ve mercan adaları oluşturana kadar deniz tabanından kalın katmanlarda büyüyebilir. Kaya ve kum gibi diğer organik ve inorganik maddeler, mercan adalarının oluşmasına yardımcı olur. Atlantik Okyanusu ve Karayip Denizi’ndeki Bahamalar adaları mercan adalarıdır.

Bir başka mercan adası da atol. Atol, bir okyanus adasının kenarlarındaki bir halkada büyüyerek başlayan bir mercan kayalığıdır. Volkan yavaşça denize gömüldükçe resif büyümeye devam eder. Atoller esas olarak Pasifik ve Hint Okyanuslarında bulunur.

6-Yapay Adalar

yapay ada

Bu adalar insanlar tarafından yapılır. Yapay adalar farklı amaçlarda farklı şekillerde yaratılır. Yapay adalar, var olan bir adanın bir kısmının etrafındaki suyu boşaltarak genişletebilir. Bu, kalkınma veya tarım için daha fazla ekilebilir alan oluşturur. 14. yüzyıl Meksika’sındaki Nahua halkı, başkentleri Tenochtitlan’ı Texcoco Gölü’ndeki yapay bir adadan ortaya çıkardı. Bataklık gölündeki bir adayı genişletip karayoluyla anakaraya bağladılar. Su kemerleri şehrin 200.000 sakinine tatlı su sağladı. Mexico City, Tenochtitlan’ın kalıntılarına oturur. Yapay adalar, başka yerlerden getirilen malzemelerden de oluşturulabilir. Dubai’de şirketler Basra Körfezi’nden kumu kazar ve kıyıya püskürtürler. Dubai’nin devasa yapay adaları palmiye ağaçları ve bir dünya haritası şeklindedir. Yeni bir ada kompleksi, Dubai Waterfront, dünyanın en büyük insan yapımıdır. Birçok ada zinciri farklı türdeki adaların birleşimidir. Seyşeller ada ülkesi hem kıta granit adalarından hem de mercan adalarından oluşur.

Kiralık Yatlarımız Hakkında Sizi Aramamızı İster misiniz ?