Yat Bakım Rehberi 2 - Sava Yatçılık-www.savayatkiralama.com
ferretti 670
  • 20 Mart 2020
  • Blog
  • by Sava Yat Kiralama

Yat Bakım İpuçları 2

Tuzlu su korozyona yol açabilir, bu nedenle her çalıştırmadan sonra birkaç basit bakım görevi iyi bir uygulama olabilir. Her çalıştırmadan sonra, sızıntıları kontrol etmek için makine dairesinde basit bir görsel inceleme yapın.

yat-bakım

Ayrıca, tuz parçacıklarını gidermek için tekneye bir hortum yerleştirdiğinizden emin olun. Bir yat bakım günlüğü tutun. Yatta yapılan tüm bakım işlerini ve servis işlemlerini uygun ayrıntılar ve tarihlerle günlüğe kaydedin. Bu sadece size ne yaptığını ve ne zaman yapıldığını tam olarak bildiğiniz gibi iyi hizmet vermekle kalmaz, aynı zamanda yatınızı satmaya gittiğinizde potansiyel alıcıları göstermek için de yararlı olabilir.

Makinenizi test için bir laboratuvara göndermek üzere motor, şanzıman ve jeneratörden yağ numuneleri alın. Sonuçlar, bileşenlerin sağlığı için bir temel teşkil eder ve aksi takdirde belirginleşmeden önce olası bir sorunu tespit edebilir. Gelecekte başvurmak için sonuçların kayıtlarını tutun.

Yat Bakım Kaynakları ve Ek Bilgiler

Yat üreticileri sayısız satıcıya sahip motorlar ve bileşenler tasarlar.Her durumda diğerinden daha iyi olan belirli bir motor üreticisi olmadığını unutmayın. Örneğin, Cummins 300-715 beygir gücü aralığında harika daha küçük motorlar yapar, CAT 850-1925 beygir gücü aralığında en yaygındır, MAN 800-1800 beygir gücü aralığında yaygındır, MTU en çok 1200-2600 beygir gücü aralığında yaygındır ve Volvo tipik olarak 300-900 beygir gücü aralığındadır.

yat bakım

Bireylerin bir yat satın almayı düşünürken hangi motorun en iyi olduğunu sormaları yaygındır. Daha fazla bilgi ve tavsiye için yat brokeriniz ile veya satış temsilciniz ile görüştüğünüzden emin olun.

Motor bakımı hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen sahipler için, motor üreticinizin bakım için neler önerdiğini öğrenmek üzere aşağıdaki bağlantıları ve bilgileri kullanın. Bu kesinlikle her şeyi kapsayan bir liste değildir. Ancak, bunlar sektördeki en büyük motor üreticisi isimlerinden bazıları:

MTU Dizel Motorları

1900’e kadar uzanan olağanüstü bir geçmişe sahiptir. MTU, şimdi Rolls Royce Power Systems’ın bir yan kuruluşudur. MTU 4000 Serisi Dizel, 180.000.000 saatin üzerinde çalışma biriktirmiştir. Motorları büyük ticari ve yolcu gemileri dünyası için geliştirilmiştir.

Caterpillar Deniz Güç Sistemleri

Caterpillar Marine, dünyadaki en kapsamlı motor tipine sahiptir. CAT motorları, Cruiser, Fishing ve Pleasure Craft dahil olmak üzere çeşitli bölümlere ayrılır. Dünya çapında bayi desteği, motor tiplerini göz önüne alırken güçlü bir varlıktır.

MAN Yat Motorları

MAN Engines’in hikayesi, St. Antony Ironworks Oberhausen Almanya’da faaliyete geçtiğinde 1758 yılına kadar çizilebilir. Bir MAN Yat Motorunun sahipleri, mallarının onaylanması üzerine imza atmalıdır ve bu sadece mükemmel korumalarının tanıtımıdır.

Cummins Marine

Enerji santralinizi seçerken dünya çapında destek gerekli bir faktördür. Cummins Marine, 1919’dan beri deniz motorları inşa eden tanınmış bir markadır. Cummins Servis Ağı, dünyanın en geniş ve son derece sağlam biridir.

Volvo Penta

Volvo Penta, denizcilik endüstrisinde büyük bir alan oluşturdu. Diğer motor üreticileri süper yat nişine hizmet ederken, Volvo Penta 60 ila 120 fit aralığında yatlar için deniz sistemleri sunuyor. Şirket, motorlu tekneler için güçlü bir stern-drive motor grubu ve yelkenli tekneler için bir dizi motor geliştirdi.

Mercury Marine

Merkür tanınmış bir markadır ve Mercruiser motor serisi 40 metrelik veya daha az aralıktaki teknelerde favoridir. Mercury dünya çapında bir bayi ağı taşımaktadır. Bu, güce karar verirken önemli bir avantajdır. Şirket geniş bir kuyruk motoru ve içten takma motor serisi sunmaktadır. Mercury Diesel daha büyük teknelere ve yatlara doğru ilerliyor.

Birçok yat sahibi, geminin iç operasyonlarını yat servis ve bakım profesyonellerine bırakmayı tercih ederken, bazı sahipleri yatın çalışmasına izin veren çeşitli bileşenler hakkında ek bilgi sahibi olmaktan zevk almaktadır. İkinci gruptaysanız, aşağıda yatınızı oluşturan bazı sistem ve bileşenler daha ayrıntılı olarak açıklanmaktadır.

Yakıt ve Yağlama

yat bakımı

Yakıt ve yağlama sistemlerinin düzenli bakımı önemlidir. Tipik yakıt sistemi problemleri tuzlu su girişini ve korozyonu içerecektir. Uygun bakım, yakıt deposunun boşaltılmasını, tortuların temizlenmesini ve yakıt filtrelerinin değiştirilmesini içerebilir. Emisyon kontrolleri modern dizel motorlara bağlandığından, yakıttaki katkı maddelerine artık ihtiyaç duyulmaktadır. Bir uzmana sorarak ve kılavuzları okuyarak uygun deniz dizel yakıtını kullandığınızdan emin olun.

Tıkalı filtreler ve kötü bir yakıt pompası yakıtın aç kalmasına neden olabilir. Bir yakıt pompası havayı sistemden içeri itiyorsa, bir takım sorunlar ortaya çıkabilir. Yakıt pompası yatakları çabuk aşınır ve enjektörler yakıtı basınçlı seviyelere almaz. Uygun motor yağının kullanıldığından emin olmak için üretici kılavuzlarına bakın.

Soğutma sıvısı

Deniz soğutma sıvısı, düzenli yat çalışması için çok önemlidir. Tıpkı petrol gibi, sahiplerin de üretici kurallarına uyması gerekir. Deniz soğutucuları korozyonu azaltır, kaynama noktalarını iyileştirir, motor yan ürünlerini nötralize eder ve motor sıcaklıklarını stabilize eder. Her yolculuktan önce soğutma suyunu kontrol etmek iyi bir uygulamadır.

Egzoz ve Hava Girişi

Özenli sahipler, egzozdan başlangıçta duman tahliyesini izleyeceklerdir. Küçük bir siyah duman kokusu genellikle endişe verici olmasa da araştırma gerektirebilir. Hava filtrelerinizi motor performansı ve uzun ömürlülüğünün anahtarı olarak düzenli olarak inceleyin.

Silindir Kapakları ve Blokları

Dizel sistem deneyimine sahip profesyonel bir tamirci değilseniz, yapılabilecek tek şey görsel bir kontroldür. Kafa cıvataları ve vana zamanlama ayarlarının tümü torklanmıştır. Bozulmamış koşullara ihtiyaç duyan deneyimli yat sahipleri, motor alanını ve silindir bloğunu yağ giderici ürünlerle temizleyebilir. Genellikle profesyonellere her türlü motor bakımını bırakmanızı öneririz. Elektriksel sistemler Elektrikli her şey genellikle profesyonellere bırakılır, ancak yat sahipleri elektrik sisteminin basit gözetimi konusunda sağduyuyu kullanabilirler. Aşağıdakiler düzenli olarak kontrol etmek için birkaç öğedir.

mercury silindir kapak

 

Tüm akülerde uygun kapasite seviyelerini sağlayın, motor bağlantılarını gevşek şekilde çalışmış olabilecek herhangi bir şey açısından inceleyin, kablo bağlantılarının düzgün bir şekilde kapatıldığını ve korozyon kanıtı bulunmadığını kontrol edin ve iç mekandaki ve sürüş lambalarındaki tüm ampulleri değiştirin.

Şanzıman

Yatınızdaki şanzıman sıradan bir temel makine parçasıdır. Görsel inceleme ve sıvıların kontrol edilmesi gerekli bakım adımlarıdır. Aksi takdirde, bir şey ters giderse bir profesyonel gerekir. Ekipmanı tuzlu su ve fazla yağdan uzak tutun. Daha önce belirtildiği gibi, yağ değişim aralıklarınızdaki düzenli yağ örneği analizi, olası sorunların büyük hasara neden olmadan tespit edilmesine yardımcı olabilir.

 

 

 

Kiralık Yatlarımız Hakkında Sizi Aramamızı İster misiniz ?