Tatilin Gözdesi Çeşme - Sava Yatçılık Çeşme Yat Kiralama
Tatilin Gözdesi Çeşme
  • 22 Ağustos 2020
  • Blog
  • by Sava Yat Kiralama

Ege Denizi’nin sularıyla kucaklaşan Çeşme Yarımadası, Türkiye’nin Ege bölgesinde, İzmir ilinin batısında yer almaktadır.

Çeşme Genel Bilgileri

Çeşme Genel Bilgileri

Anason, susam ve enginar ekili tarlaların incir ve sakız ağaçlarıyla bezenmiş peyzajıyla berrak mavi denizlerle çevrili Çeşme. Türkiye‘nin en güzel bölgelerinden biridir.

İlçe, masmavi denizi, altın rengi kumları ve yarımadası boyunca uzanan hafif esintisiyle ünlüdür. Bozulmamış koylarda mutlak huzur içinde yüzebilirsiniz. Ziyaretçiler için mükemmel tatil konaklama yerleri, restoranlar, spor ve eğlence tesisleri bulacaklar.

Bölge, plajları ve denizinin yanı sıra gece hayatı ve rüzgar sörfü için Bodrum ile rekabet halindedir. Bu durum Çeşme’yi Türkiye’de popüler bir tatil beldesi yapmaktadır. Günlük düzenli feribot seferleri ile Yunan adası Sakız Adası’na (Sakiz) gitmek de mümkündür. Çeşme, muhteşem bir otoyolla (80 kilometre) İzmir’e bağlı uluslararası bir limana sahiptir.

Çeşme TarihiÇeşme’nin Tarihi

Çeşme, MS 11. yüzyılda Çaka Bey komutasındaki bir Selçuklu Türk kuvveti tarafından Bizanslılardan alınmıştır. 13. yüzyılda Selçukluların gerilemesi ile Çesme’yi deniz üssü olarak kullanan Aydınoğulları beyliğinin bir parçası oldu. Sultan Yıldırım Bayezit 14. yüzyılda Çesme’yi ele geçirdi, ancak Timurlenk’e yenilmesinin ardından Osmanlılar şehri kaybettikten sonra Aydınoğulları’na döndü ve nihayet 15. yüzyılda Bayezit’in oğlu I. Mehmed tarafından yeniden ele geçirildi.

 

16. yüzyılda Osmanlılar tarafından restore edilip büyütülmüş bir 14. yüzyıl Ceneviz kalesi, Çeşme’nin küçük limanına hakimdir. Bu müze şimdi bir silah ve deniz tarihi müzesine ev sahipliği yapmaktadır.

Günümüzde Çeşme

Bugün kasaba, iyi konaklama yerleri ve restoranları ile popüler bir tatil beldesidir. Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılan kalenin yanındaki 16. yüzyıl kervansarayı Öküz Mehmet Paşa Kervansaray otele dönüştürüldü. En sıcak havalarda bile orta avlusu serin olan, iyi durumda sağlam bir taş yapıdır. İzmir’in yükselişinden önce Çesme bölgenin en önemli limanıydı ve bu kervansaray, Orta Asya ve Ortadoğu’dan Anadolu’ya yorulan kervanlar için İpek yolunun sonunu oluşturuyordu. Burada mallar, Ege ve Akdeniz üzerinden gemi ile Avrupa’ya ihraç edilmek üzere develerden indirildi. Agios Haralambos Kilisesi bir sanat galerisi olarak restore edildi. Termal banyolar, modern yaşamdan sağlık merkezli bir kaçış sunuyor. Geceleri, özellikle gezinti yolu boyunca uzanan restoranlar, kafeteryalar, barlar ve diskolarda canlı ve eğlenceli bir atmosfer hakimdir.

Çeşme Çevresi

Yeni inşa edilen modern marina, tekne sahipleri için tüm olanakların yanı sıra, tesislerinde birçok kaliteli restoran ve mağazaya sahiptir.

Yarımadanın muhteşem kıyı şeridini keşfetmek için yatlar kiralanabilir. Böyle bir tatil cennetinde Çeşme Yat Kiralama seçenekleriyle tatilinize daha fazla eğlence katabilirsiniz. Çeşme, Türkiye’nin en önemli festivallerinden biri olan Temmuz ayında yıllık Uluslararası Şarkı Yarışması’na ev sahipliği yapıyor. Çeşme, sakız aromalı dondurması ve “Kumru” olarak adlandırılan ağız sulandıran tost sandviçleriyle de ünlüdür. Hepsinden önemlisi, tatilcileri buraya tekrar tekrar getiren, Ege kıyılarının en uzun sahilleri olan Çeşme’nin plajları ve turkuaz denizidir.

Çeşme Çevresi

Çeşme Çevresi

Ilıca’nın çok popüler tatil merkezi, mükemmel beyaz kumlu bir plaja ve Altın Yunus Marina’nın olanaklarına ve birçok kaliteli veya normal otele sahiptir. Buradaki koy, su sporları, özellikle rüzgar sörfü ve yelken için idealdir. Ilıca çevresindeki termal banyolar oldukça popülerdir; en iyisi Sifne Koyu’nda bulunur. MS 146’da Yunan coğrafyacı Pausanius bu maden kaynaklarını ‘deniz kaynakları’ olarak tanımladı ve tedavi edici etkilerinin İyonya’daki diğer kaplıcalara göre daha üstün olduğunu iddia etti. Romatizma, eklem iltihabı, kısmi felç, sindirim şikayetleri, omurga iliği enfeksiyonları, kardiyovasküler hastalıklar ve gutu rahatlatır. Paşa Limanı’nın da birkaç güzel plajı var. Yaz aylarında Ilıca Koyu’nda renkli Uluslararası Çakabey İyimser Yat yarışı düzenleniyor.

Çesme’nin 20 kilometre kuzeydoğusundaki sakin bir sahil köyü olan Ildırı, M.Ö. 3000 yılında tarih sahnesine çıkan antik Erythrai idi. Buradaki kazılar, bölgenin erken bronz çağından beri yerleşildiğini ve sonuç olarak Ildırı köyü çevresindeki alanın ulusal miras alanı ilan edildiğini göstermiştir. Antik kentin etrafındaki duvarlar hala ayaktadır ve olağanüstü güzellikte Helenistik dönem yer mozaikleri binalardan birinde hala görülebilmektedir. Kazılarda ayrıca Helenistik ve Roma dönemlerine ait Athena tapınağı, tiyatro, türbe ve villalar ortaya çıkarılmıştır. Kente ait heykeller, takılar ve diğer buluntular İzmir Müzesi’nde sergilenmektedir. Alacakaranlıkta Akropolis’e tırmananlar, körfez ve adalar üzerinde güneş batarken güzel manzaralarla ödüllendiriliyor.

Kiralık Yatlarımız Hakkında Sizi Aramamızı İster misiniz ?