Motoryat -Yelkenli Arasındaki Farklar-Sava Yat Kiralama
motoryat-yelkenli
  • 25 Kasım 2019
  • Blog
  • by Sava Yat Kiralama

Motoryat ile yelkenli arasındaki fark kamyon ile binek araç arasındaki fark kadar büyüktür. Motoryat “genelde” fiyat olarak daha pahalıdır.

Yelkenli bakımı ve marina kirası hariç çok uzun süre masraf çıkarmayabilir. Unutmayın ki insanoğlu sanayi devrimine dek yelkenlileri kullandı ve hatta savaş gemisi dahi yaptı. Yani bir yelkenli ile aslında her şeyi yapabilirsiniz .

motor yat
motor yat

Günümüzde dizel motoru olan yelkenli tekneler çok verimli araçlardır. Bu nedenle bir motoryata kıyasla çok daha az masrafla dünyayı dolaşabilirsiniz. Tabi rüzgar her zaman sizin yanınızda olmalıdır. Yine de yelkenli hem keyifli, hem seyahat masrafı açısından daha elverişlidir.

Motoryat-Yelkenli Alımında Püf Noktalar

Alınacak yelkenlinin motoru ayrı, yelkenleri ve arması ayrı incelenmelidir. Yelkenli konusunda bilirkişilerin aynı zamanda yelkenci de olması görüşündeyiz.

Genelde motoryat türünden tekneler pvc ve fiberglas maddelerden yapılırlar ve bunların incelemesi standarttır. Ama yelkenlinin sadece ozmosis gövde malzemesini incelemek yeterli olmaz.

yelkenli
yelkenli

Kullanımına bağlı olarak armanın gerilime maruz kalan noktaları incelenmelidir yoksa  yelkenli maazallah ilk yelken açtığında sereni ya da bumbası kopup adam bile öldürebilir.

Ayrıca mümkünse su altında da salmanın gövdeye bağlandığı noktalar incelenmelidir. İçeriden ise sintine dibi ve yine salma bağlantıları ile burun ve kıç eklemleri incelenmelidir.

Tekne ahşap ise çürümeye (pek olmaz), fiber ise ozmosa açık noktaları incelenmelidir. Boyası yeni ve temiz görünen bir tekne aslında korkunç bir altyapıyı örtmek için makyajdan da geçmiş olabilir.

Motoryat-Yelkenli Motorları Hakkında

Sonradan marinize edilmiş dizel motor ile marin dizel motorlar farklıdır. Motor zaten bir motor ustası tarafından incelemeli ama tekne motorları farklı olduğu için dikkat edilmesi gereken noktalar vardır.

Dikkat edilecek en önemli nokta (çünkü en çok sorunun çıktığı yer burasıdır) şaftın motora bağlı olduğu nokta ve uskura çıkış verdiği yataktır. Şaft yatağı sorunluysa tekne su da alabilir, yangın da çıkabilir. Yakıt boruları da bir elden geçmelidir elbette.

Ayrıca pis su ve Macerator bağlantıları da incelenmesi gereken noktalardır. Kısacası teknenin dış gövdesine çıkış veren delik konumundaki her tür bağlantı bir risktir ve incelenmelidir.

Diğer her şey eskiyse ya da bozulursa yenisi ile değiştirilerek halledilebilir ama bu  noktalar tüm tekneyi riske sokup kullanılmaz hale getirebilecek noktalardır.

İlk tekne satın alınırken beklentiler yüksek olabilir bu nedenle hemen her alanda en iyisi olanı almak yerine kendi beğenilerinizi tarifleyip ihtiyaçlarınıza en uygun motoryat ya da yelkenliyi almalısınız. Çevrenizdeki bir marinayı veya denizcilikle ilgili kulüpleri  ziyaret ederek  satın almayı düşündüğünüz motoryat ya da yelkenlinin kullanıcılarıyla görüşünüz..

Kullanıcılar teknelerinin iyi ve kötü yanları hakkında bilgi verirken daha açık sözlü olacaklarıdır, ayrıca size kendi teknenizi alırken dikkat edeceğiniz noktalar konusunda çok değerli bir bakış açısı kazandıracaktır. Güvenilir acenteler de size değerli bilgi ve öneriler sunabilir.Sava Yat Kiralama olarak sektörde 7 yıldır edindiğimiz tecrübeyle Göcek, Marmaris, Çeşme ve Bodrum gibi tatil merkezlerinde hizmet vermekteyiz. Satılık sıfır ve ikinci el yatlarımız hakkında detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Kiralık Yatlarımız Hakkında Sizi Aramamızı İster misiniz ?