Marmaris Rehberi
  • 15 Ekim 2020
  • Blog
  • by Sava Yat Kiralama
  • 46
  • 0

Yüksek ağaçlıklı tepelerle çevrili bir koyun başında Türkiye‘nin gözde tatil beldelerinden biri olan Marmaris sizi beklemektedir.

Bu yerin son 50 yılda ne kadar yükseldiğini anlamanız için, nüfus 1960’larda sadece 3.000 idi ve şimdi yazın 250.000’den fazladır.

Marmaris’te bir Akdeniz tatilinden isteyebileceğiniz her şey var.

Issız adalarda, koylarda ve çam ağaçlarıyla kaplı tepelerde keyifli bir doğa vardı. Ancak aynı zamanda barlar, gece kulüpleri ve yemek yiyebileceğiniz sayısız yerle dolu modern bir tatil beldesinin baş döndürücü eğlencesine de sahipsiniz.

Beldenin şık yat limanından kıyıdaki doğa koruma alanlarına ve uzak adalara giden tekneler yelken açarken, şehirdeki arkeolojik alanlarda ve muhteşem bir müzede de vakit geçirebilirsiniz.

Marmaris Kalesi ve Arkeoloji Müzesi

Marmaris Kalesi ve Arkeoloji Müzesi

Bu kasaba, MÖ 3000’den daha uzun zaman önce tahkim edilmişti. Ancak ana plaj ile yat limanı arasındaki küçük yarımadadaki kalenin kökenleri 16. yüzyıla dayanıyor.

Marmaris Kalesi, bu dönemde Kanuni Sultan Süleyman (1494-1566) tarafından Rodos seferi sırasında elden geçirildi.

Bu kale, Birinci Dünya Savaşı’nda Fransız savaş gemilerinden ağır hasar aldı ve 1980’lerde on yıllık bir restorasyondan geçti.

Marmaris ve Muğla çevresindeki kazılarda ortaya çıkarılan eserler için bir depo olan olağanüstü arkeoloji müzesine gitmelisiniz.

Helenistik, Roma, Bizans dönemlerine ait çanak çömlek, cam eşyalar, mimari parçalar, sikkeler, amforalar ve çok daha fazlası var.

Müzenin ayrıca Osmanlı dönemi yerel el sanatlarını ve yaşam tarzlarını sergileyen bir etnografik bölümü de var.

İçmeler Plajı

İçmeler Plajı

Marmaris mükemmel hizmet verilebilir bir plaja sahipken, fazladan kilometrelerce seyahat etmeye istekliysen, ödülün fotoğrafların hakkını veremeyeceği türden plajlar olacak.

Başlangıç ​​için iyi bir yer, Marmaris Körfezi çevresinde 15 dakika uzaklıkta ve çamlarla kaplı tepelerle çevrili İçmeler’dir.

Biraz daha küçük olan bu tatil beldesi, bir koyda sıkışmış ve denizin biraz açık denizde Keçi Adası tarafından tamponlanmış 500 metrelik muhteşem bir plaja sahiptir.

İçmeler Plajı, hijyeni ve olanaklarıyla çok yıllık Mavi Bayraklı bir plajdır ve çoğunlukla yumuşak kuma, açık kahverengi tonuna sahiptir.

Su bir yüzme havuzu gibidir ve aynı derecede berraktır, böylece çocuklar güven içinde eğlenebilirler.

Sedir Adası (Kleopatra Adası)

Sedir Adası (Kleopatra Adası)

Modern, hareketli Marmaris ile yarımadanın kuzey tarafındaki bu muhteşem ıssız ada arasındaki zıtlık pek de keskin olamaz.

Sedir Adası’na gitmek için Çamlı köyüne nispeten kolay bir yolculuk yapmanız gerekecek ve oradan kısa bir tekne geçişi yapabilirsiniz.

Adaya genellikle Kleopatra’nın adı verilmiştir, efsaneye göre 2000 yıl önce Kleopatra ve Mark Antony burada yıkanır.

Ada yürüyerek birkaç dakika içinde geçilebilir ve kuzey tarafındaki bir koyda, neredeyse 100 metre sığ kalan büyük bir pırıltılı turkuaz su dalgası ile cennet gibi Kleopatra Plajı vardır.

Sedir, kalıntıları adanın her tarafına serpiştirilmiş ve içinde agora ve tiyatro bulunan antik Cedrae yerleşimine de ev sahipliği yapmaktadır.

Marmaris Milli Parkı

Marmaris Milli Parkı

Marmaris’teki tatil beldesi karmakarışık hissediyorsa, etrafınızda her zaman neredeyse 30.000 hektarlık korunan doğa vardır.

Milli park karada Marmaris’i çevreliyor ve koydaki adaları da kapsıyor.

Manzara, çam, tatlı sakız ve okaliptüs örtüsünün altındaki yüksek kayalık tepelerden biridir.

Yaban domuzu ve yaban keçileri yaygındır, Avrasya vaşakları milli parkta kaydedilmiştir ve çeşitli kerkenezler, şahinler, kartallar ve şahinler burada kendi topraklarına sahiptir.

Parkın tepelerindeki manzaralar sansasyoneldir ve arazi yürüyüşçüleri, dağ bisikletçilerini ve at binicilerini cezbeder (daha sonra). Arabanız varsa körfezin batısındaki Turunç, güzel bir sahil ortamında tapınak, tiyatro ve heykelsi kaidelerin kalıntılarının açıkça görülebildiği Amos antik kentinin bulunduğu yere yakın.

Marmaris Yat Limanı

Marmaris Yat Limanı

Kendine saygılı bir 21. yüzyıl tatil beldesi lüks bir marina olmadan olamaz, ancak Marmaris’teki liman, Marmaris Milli Parkı’nın kalesine ve tepelerine karşı çok daha çekici.

Marmaris tatilinizde sizde yat limanını ziyaret edebilirsiniz ve Marmaris Yat Kiralama seçenekleri ile turkuaz Marmaris koylarının tadını çıkarabilirsiniz.

İskeleler ve iskeleler asfaltlanmıştır ve direk ormanını, süper yatları ve körfezin etrafındaki engebeli topografyayı görmek için yürüyüşe çıkabilirsiniz.

Ana rıhtımda, nehrin batı yakası boyunca ve ardından daha sonra geleceğimiz aksiyon dolu Barlar Sokağı boyunca devam eden bir dizi kafe, butik ve restoran vardır.

Marina aynı zamanda Marmaris Körfezi’nde tekne turları ve Dalyan Nehri Deltası’na yapılacak yolculuklar için basamak taşınızdır.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kiralık Yatlarımız Hakkında Sizi Aramamızı İster misiniz ?