Katamaran ve Özellikleri - Sava Yatçılık -www.savayatkiralama.com
KATAMARAN
  • 23 Nisan 2020
  • Blog
  • by Sava Yat Kiralama

Katamaran Nedir?

katamaran

Katamaran, iki gövdeli bir yelkenli. Bu iki gövde bir köprü güvertesi ile birbirine bağlanmıştır. Birçok insan, göllerde ve daha sakin sularda yelken açmak için popülerdir. Seyir katamaranları aynı prensibe dayanmaktadır, ancak içeride birçok kabinin sığabileceği büyük bir gövdeye sahiptir ve köprü güvertesinde (bir mutfak, salon ve yaşam alanı gibi) büyük yapılar barındırır.

Katamaranlar Monohull Yelkenli Teknelerden Daha mı Güvenli?

Katamaran vs monohull

Harika bir soru! Katamaranlar monohull’lardan çok daha güvenlidir ve bu nedenle insanların denize düşme olasılığı daha düşüktür. Bu da onları bu açıdan daha güvenli hale getirir. Daha büyük, daha istikrarlı teknelerdir ve bu yüzden çoğu durumda bu onları nispeten büyüklükte bir monohulldan daha “güvenli” bir yelkenli yapar.

Katamaranlar ayrıca 2 motora sahip olma avantajına sahiptir, bu da motor sorunları söz konusu olduğunda onları “daha ​​güvenli” kılar. Bir monohull yelkenli üzerinde, büyük motor problemleriniz varsa, sadece yelken seçeneğiniz vardır. Bir katamaranda her zaman acil bir durumda yardım etmeye hazır ikinci bir motorunuz var!

Katamaranların Yelken Açması Daha mı Kolay?

 

Monohull’ların yelken açmasını zorlaştıran şey, topuklu ve daha dar alanlardır. Daha güçlü rüzgarlarda monohull topuğu, çoğu görevi biraz daha zorlaştırır. İster resif yapmaya devam edin, ister bir yelkenliyle vinçle uğraşmaya çalışın, ister tekneye doğru gidin, topuklu bir tekneye yelken açın. Bununla birlikte, katamaranlar, ekstra stabiliteleri ve odaları nedeniyle, topuk yapmadıkları için teknenin etrafında daha kolay hareket etmeyi sağlar. Bu nedenle katamaranların genellikle yelken açması “kolay” kabul edilir.

Bir Katamaran Atlantik’i Geçebilir mi?

KATAMARAN

Kesinlikle! Daha önce birçok katamaran ve trimarans kitlerden yapılmıştı. Bu teknelerin çoğu katamaranlara açık denizde yelken için kötü bir rap verdi. On yıllardır büyük katamaran üreticileri bu muhteşem gemileri geliştiriyor ve şimdi katamaranlar açık deniz geçitlerinde güvenli, istikrarlı ve hızlı.

Katamaran Ne kadar Hızlı Yelken Açar?

katamaran

Tüm katamaranlar eşit değildir. Lagoon, Fountaine Pajot ve Leopard gibi üretim katamaranlarının çoğu seyir için tasarlanmıştır. Bu, sahipleri ve mürettebatı için konfor açısından bazı performanslardan feda etmeye istekli oldukları anlamına gelir. Bu tekneler, genellikle bir kirişin ulaştığı veya rüzgârlı yelken noktasında olduğunda, genellikle çift haneli hızları gördüklerinde, karşılaştırılabilir boyutta bir monohull’dan daha hızlıdır. Rüzgârda, katamaranlar genellikle rüzgâra yönelme yeteneğine sahip değildir (daha kısa, daha inatçı omurgalara sahip oldukları için) ve çabuk yolculuk etmezler.

Outremer, Gunboat ve HH gibi üreticilerin bazı yüksek performanslı katamaranları, ideal koşullarda yüksek gençler ve düşük 20’li hızlara ulaşabilen inanılmaz derecede hızlı katamaranlar yapar.

Kiralık Yatlarımız Hakkında Sizi Aramamızı İster misiniz ?