Kalkan Rehberi
  • 15 Kasım 2020
  • Blog
  • by Sava Yat Kiralama
  • 12
  • 0

Kalkan Hakkında

Kalkan aşık olunacak bir yer…

Türkiye‘nin güzel Turkuaz sahilinde küçük ve huzurlu bir Akdeniz beldesi ve balıkçı kasabası olan Kalkan’da kitle turizmine dokunulmamıştır. Her zamanki tatil beldesinden daha sofistike olan Kalkan, bir “güneş ve deniz” tatilinden fazlasını arayan gezginlere hitap ediyor. Sunday Times’a göre Kalkan, Toskana veya Dordogne’yi de sevecek türden bir ziyaretçiyi kendine çekiyor. The Guardian kasabayı “İtalyan Rivierası eksi pozlar” a benzetiyor.

Kalkan Hakkında

Büyüleyici cazibesi nedeniyle, Kalkan’ın sürekli olarak ziyaret etmeyi seçecekleri tek tatil beldesi olduğunu söyleyen, sürekli artan sayıda ziyaretçisi vardır. Türkiye kıyılarında Kalkan gibi başka bir kasaba yoktur.

Kalkan, Toros Dağları’nın eteklerinde korunaklı tarihi bir limanın etrafında sıkıca kıvrılır. (Bölgenin coğrafyası hakkında daha fazla bilgiyi buradan Likya web sitemizde okuyabilirsiniz) Kasaba, adaların sihirli bir şekilde parıldayan denizin üzerinde yüzdüğü güzel bir koya bakmaktadır.

Dar sokaklar, tarihi binalardaki küçük yerel özel mağazalar ve restoranların yanında yer alan panjurlu eski beyaz badanalı villalarla kaplı limana doğru kıvrılıyor. Aşağıdaki sokaklara akan parlak renkli begonvillerin kalın kütleleri ile süslenmiş orijinal oymalı Osmanlı Rum ahşap balkonlar asılı. Eşsiz atmosferi ile çok özel bir mekan.

Kalkan Neden Bu Kadar Özel

Kalkan’ın Bu Kadar Özel Olma Nedeni

Kalkan sadece güzel değil, aynı zamanda Türkiye’nin diğer kıyı tatil beldelerinden farklı olarak Kalkan’ın ana ekonomisi turizmdir ve bu nedenle vatandaşları, şehrin tarihi korunması için büyük gurur ve çaba sarf etmektedir. Bu nedenle Kalkan, kendine özgü Osmanlı Rum mimarisini (bir zamanlar Osmanlı Rum ve Türk balıkçı köyüydü) koruyarak tarihinin dokusunu korumuştur. Çok katı bina kodları, kasabayı küçük tutuyor ve “Eski Kalkan” olarak bilinen kasabanın tarihi kalbi ile mimari açıdan harmanlanmış durumda.

Meşhur “Kalkan Tarzı” tarihi mimarisinin yanı sıra, Kalkan’ın birçok mükemmel restoranı, Kalkan’ın özel atmosferine katkıda bulunmaktadır. Kalkan’da iyi yemek her zaman yaşam biçimi olmuştur ve günümüzde de devam etmektedir. Aslında, Kalkan’ın Türkiye kıyılarında kişi başına veya metrekare başına en yüksek restoran ve bara sahip olduğu söyleniyor (100’den fazla!). Ayrıca Kalkan, özellikle şehir, deniz ve yıldızların harika manzarasını sunan çok sayıdaki teras restoranı ve barları ile Türkiye’de ünlüdür. Ayrıca liman kenarındaki pek çok güzel restorandan birinde oturup, kahvaltınızı yerken sabah erkenden ayrılan gezinti teknelerini ve balıkçıları seyretmek ya da akşamları gün yakalanan balıkçı teknelerini izlemek de güzeldir.

Görülecek Yerler

Görülecek Yerler

Gündüz yapılacak çok şey var ve gece hayatı eğlenceli ama rahat. Diğer bazı sahil beldelerinde olduğu gibi burada gürültülü, vahşi gece hayatı bulamazsınız.

Kalkan halkı sizi sıcak bir şekilde karşılar ve kasabanın evrensel dostluğuna ilk başta şaşırabilirsiniz. Bu, sıcak Türk misafirperverliği ile birlikte burada yaşamın temelidir ve Kalkan halkı misafirlerini tanımaktan içtenlikle keyif alır. Kalkan’ın dolambaçlı sokaklarında dolaşırken size ikram edeceğiniz lale şeklindeki çaylardan birini kabul etmekte tereddüt etmeyin. Kalkan’ın bir konuğu olduğunuzda sıkıntı yaşamayacaksınız – kasaba sorunsuz ve bundan gurur duyuyor. Burada, Kalkan’ı ev sahibi yapan ve küçük işletmelere sahip olan yerliler, bazı İstanbul Türkleri ve diğer şehirlerden Türkler ile kasabaya yerleşmiş az sayıda iyi eğitimli yabancıdan oluşan karma bir nüfus bulacaksınız.

Ayrıca bu güzel turkuaz kıyıları gezerken mutlaka yat kiralama seçeneklerini de tatil planınıza ekleyin.

Add Comment

Kiralık Yatlarımız Hakkında Sizi Aramamızı İster misiniz ?