Göcek Gezi Rehberi - Sava Yatçılık Göcek Yat Kiralama
Göcek Gezi Rehberi
  • 8 Ağustos 2020
  • Blog
  • by Sava Yat Kiralama

Türkiye‘nin en büyük yatçılık merkezi haline gelen küçük bir sahil çiftliği köyü olan Göcek, üç tarafı tepelerle çevrili bir vadide yer almaktadır.

Göcek

Göcek

Bol tatlı su, ılık iklim ve çok verimli toprak nedeniyle, Göcek’in uluslararası üne sahip bir liman kenti olmasından bu yana son on yılda arazi fiyatları fırlamış olsa da, tarım hala devam etmektedir.

Deniz kenarındaki gezinti yolundan sadece iki blok ötede, evlerin sakinlerinin domatesten patlıcanlara kadar her türlü sebzeleri yetiştirdiği küçük bahçeleri var. Kaldırımlar, güney Akdeniz’e özgü portakal, mandalina, greyfurt ve limon ağaçlarıyla kaplı.

Şehrin kara ile olan sağlam bağı, meşhur olmasının yanı sıra çevresindeki güzel koylar ve kentin yeşil panoraması, tepeler boyunca her zaman mevcut olan çam ağaçlarıyla daha da vurgulanmaktadır.

Göcek marina merkezleri meşhurdur. Tüm körfez sandallardan multi-milyon dolarlık mega yatlara kadar teknelerle kaplıdır. Şehirde plaj yoktur, çoğu insanın kitle turizmiyle değiştirilen diğer birçok Türk tatil beldesinin aksine şehrin orijinal güzelliğinin çoğunu korumasının ana nedeni olduğunu iddia eder. Eğer bir Göcek tatili planlıyorsanız Göcek Yat Kiralama tercihlerini de değerlendirmelisiniz.

Tatil için Bilgiler

Tatil için Bilgiler

Ne Zaman Gelinir?

Göcek, iklimi çoğunlukla Akdeniz olmak üzere, Akdeniz ve Ege’nin kesişme noktasında yer almaktadır. Göcek yılın herhangi bir zamanında ziyaret edilebilir ancak en iyi hava koşulları 1 Mayıs – 15 Ekim arasıdır. Ekim ayının ikinci yarısı rüzgar arayan yatçılar için iyi ama yağmurlu günler daha yoğunluktadır.

Temmuz ve Ağustos sıcak olabilir, ancak bunlar turizm için en iyi mevsimlerdir. Haziran ve Eylül ayları ılık ve güzel bir havaya sahip ve Mayıs çok güzeldir. Aslında nisan bile çiçek açan portakal ağaçlarıyla harikadır. Ancak yatçılık için denizde biraz serinleyebilir.

Nasıl Gelinir?

Dalaman’a İstanbul’dan (bir saat on beş dakika) veya çoğunlukla İngiltere ve Almanya’daki büyük Avrupa şehirlerinden direkt olarak uçabilirsiniz. Dalaman havalimanına 22 kilometre, yaklaşık 25 dakikalık sürüş mesafesindedir.

Ayrıca İstanbul, Ankara gibi büyükşehirlerden otobüsle Fethiye’ye gidebilir ve ardından Fethiye’den Göcek’e minibüs veya otobüsle gidebilirsiniz. Fethiye Göcek’e yaklaşık 32 km veya arabayla 30 dakika uzaklıktadır.

Ayrıca Marmaris’ten Fethiye’ye, Göcek’te inip merkeze 5-10 dakika yürüyebileceğiniz saatlik otobüsler de bulunmaktadır. Bu otobüsler mevsime bağlı olarak her saatte bir çalışır. Otobüsle mesafeler ve yaklaşık seyahat süreleri: Göcek-Fethiye (33km, 30 dakika), Göcek-Marmaris (102 km, 90 dakika), Göcek-İzmir (327 km 5 saat), Göcek-Bodrum (214 km, dört buçuk saat), Göcek-Kaş (136 km, 2 saat), Göcek-Antalya (231 km, 4 saat).
Göcek’e gemi seferi veya feribot yok. Deniz yoluyla gelmenin tek yolu, güzergahı Göcek’i içeren tarifeli bir kabin kiralama ile bir tekne kiralamaktır.

Göcek Hakkında Bilgiler

Göcek Hakkında Bilgiler

Nüfus

Kış nüfusu, köye bakan tepelerde emeklilik evleri olan yerli ve yabancı uyruklu kişiler de dahil olmak üzere yaklaşık 4000 kişidir. Ayrıca Türkiye’nin diğer şehirlerinden Göcek’e taşınan birkaç yüz kişi var. Yaz aylarında nüfus 8000’e yükselir.

Kısa Tarih

Tarihi adı Kalimche’dir ve köyün dışında iki bin yıl öncesine ait kaya mezarları görülebilir. Bu bölge Likya uygarlıklarına ev sahipliği yapmıştır. Bununla birlikte, şehrin içinde veya yakın çevresinde büyük tarihi kalıntılar yoktur.

Eğlence ve Gece Hayatı

Günlük aktiviteler arasında Göcek çevresindeki yerel köyleri ziyaret etmek, tepelerde yürüyüş yapmak, Göcek koyunun çevresindeki farklı adalara ve koylara tekne turları yapmak sayılabilir. Güzel bir plaja giden kaya mezarlarıyla süslü su kanalı Dalyan, vadisi için Saklıkent, Rum evleri için Kayaköy, plaj veya yamaç paraşütü için Ölüdeniz ve güzel antik kalıntıları için Tlos özellikle ilgi çekicidir.

Göcek Eğlence

Geceleri birçok balık lokantasında veya geleneksel yemek mekanlarında veya kafelerde yemek yiyebilirsiniz. Kasabada birkaç bar ve iki dans barı var. Diğer birçok tatil beldesinin aksine Göcek’in sakin olduğunu ve gece hayatı mekanlarının sadece bir avuç olduğunu lütfen unutmayın. Gece Hayatı Restoranları’na bakın.

Alışveriş

Göcek küçük olduğundan tüm dükkanlar şehrin kesiştiği ana caddede üst üste dizilmiştir. Turizm sezonunda açık olan süpermarketler, yıl boyunca Migros ve BIM (düşük maliyetli market) bulunmaktadır. Pek çok hediyelik eşya dükkanı, giyim perakendecisi, yat malzemeleri bayisinin yanı sıra üç banka şubesi, üç çamaşırhane hizmetleri, iki nakliye şirketi, bir çiçekçi bulunmaktadır.

Kiralık Yatlarımız Hakkında Sizi Aramamızı İster misiniz ?