Gemiler, Tekneler ve Yatlar Zaman Çizelgesi - Sava Yatçılık
gemide seyahat
  • 14 Nisan 2020
  • Blog
  • by Sava Yat Kiralama

Gemiler ve Tekneler Binlerce Yıl Önce İnşaa Edildi

Gemiler ve tekneler en eski ulaşım türlerindendir. Ve binlerce yıl önce inşa edilmiştir. Gemiler ve tekneler sadece tarih boyunca ulaşım için kullanılmadı. Aynı zamanda kargo, balıkçılık, silahlı kuvvetlerden, spor, boş zaman ve gevşeme gibi bir savunma türü olarak da bir dizi başka nedenden dolayı kullanılmıştır. Bugün, gemiler, tekneler ve yatlar, tarih boyunca kullanılanlardan çok farklı, ileri teknoloji ve malzemeler kullanılarak inşa edilmektedir.

Gemiler, Tekneler ve Yatların Tarihi

MÖ 4000: Eski Mısırlılar, dünyanın ilk tekneleri olduğu düşünülen yelkenlileri inşa etmek için sazlar kullandılar.

teknenin tarihi

Sazlık teknelerin yelkenleri ve direği vardı ve Nil Nehri üzerinde kullanıldı.

MÖ 2500: Bu süre zarfında, eski Mısırlılar okyanuslar arasında yelkenlere dayanabilecek ahşap tekneler inşa etmeye başladılar.

MÖ 1550: Bu zamana kadar yaklaşık MÖ 300 yılına kadar, eski Kenan uygarlığının Fenikelileri (şu anda Suriye ve Lübnan olan bölge), kadırga denilen bir şey kullandılar.

kadırga

Kadırga insan tarafından desteklenen bir yelkenli gemiydi ve komşularla hem savaşmak hem de ticaret yapmak için kullanılıyordu.

MS 1000: Vikingler uzun tekneler inşa etmeye başladı. Bunlar yelkenleri olan daha büyük gemilerdi.

yelkenli

Tekneler büyüktü, ancak dar ve uzundu, nehirlerin yanı sıra açık deniz boyunca seyahat etmelerine izin verildi.

MS 1100: Çinliler, ıvır zıvır dedikleri tekneleri kullanmaya başladılar. Bunlara Hurda demişlerdi. Hurdalar, su geçirmez bölmelere ek olarak dümene sahip tekneler ve onları daha güçlü hale getirecek yelkenlerde bulunan çıtalardır. Çin hurdaları nakliye ve savaş gemileri olarak kullanıldı. Bu özellikleri içeren batı gemilerinden çok daha önce kullanılıyordu.

MS 1450: 1450’den itibaren ve birkaç yüzyıl boyunca, üç ya da dört direkli ahşap gemiler birkaç farklı ülke tarafından kullanılıyordu. Bu direkli yelkenli gemiler, ticaret gemileri, kaşifler, kargo gemileri ve zırhlılar olarak kullanılıyordu.

MS 1660: İngiltere’den II. Charles, restorasyonu için onu Hollanda’ya taşımak için bir yat kullanmayı seçti. Daha önce yatlar Hollanda donanması tarafından kullanılmıştı. II. Charles’ın yat kullanımından sonra yatlar önemli kişileri taşımaya yarayan bir araç kavramı haline dönüştü.

1800’ler: Clipper gemileri 1800’lerde inşa edildi.

clipper

Bunlar uzun direkleri, ince ve uzun gövdeleri ile hızlı yelkenli gemilerdi.

1819: Buhar gücü kullanılarak yapılan ilk gemiler Atlantik Okyanusu’nu geçmeye başladı. Steamships, hareket etmek için rüzgar ve buhar gücünün bir kombinasyonunu kullandı.

1845: 1800’lerin ortalarında demirden inşa edilen ilk okyanus gemileri ortaya çıkmaya başladı. Okyanus gidiş gemileri de daha önceki birçok gemi gibi yelken yerine bir pervane tarafından sürülüyordu.

1880: Buharla çalışan nehir teknelerine kıç tekerlekli bisikletçiler deniyordu. Diğer benzer tekneler her iki tarafta kanatlı çarklara sahipti ve kanatlı vapurlar olarak adlandırıldılar. Kürekli vapurlar esas olarak nehirlerde taşınmak için kullanılmıştır.

1910: Daha önce kömür yakan elektrikle çalışan gemiler bu yıllarda dizel enerjisine dönüştürülmeye başladı ve buhar yerine yağ kullanmaya başladı.

1955: Hovercraft tekneleri Christopher Cockerell adında bir adam tarafından yapıldı. Tekneler, hava yastıkları üzerinde yüzecek şekilde tasarlanmıştı. Motor, hem itme hem de kaldırma kuvveti sağlayan bu yastıklar içine hava üfleyecek şekilde tasarlanmıştır.

1980: 1980’lerde, konteyner gemileri yük taşımak için daha yaygın olarak kullanılmaya başlandı. Gemi, güvertede istiflenmiş konteynerleri taşımak üzere tasarlanmıştır. Modern kargo gemileri normalde bir seferde bin konteyner alabilir.

1990- ve Günümüz: 1990’lar insanları tatile çıkarmak için kullanılan yolcu gemilerinin yükselişini gördü.

gemi yolculuğu
 

Yolcu gemileri mağazalar, restoranlar ve diğer eğlence türlerini içeriyordu. Günümüzde Cruise tatil gemilerinin yanı sıra, kişisel kullanım, tekne ve yat kiralama amaçları ile de kullanılmaktadır.

 

Kiralık Yatlarımız Hakkında Sizi Aramamızı İster misiniz ?