Deniz ve Okyanuslarda Biyoçeşitlilik
  • 10 Şubat 2020
  • Blog
  • by Sava Yat Kiralama
  • 84
  • 0

Deniz ve Okyanuslar

deniz

Gezegenimizin ‘Su’ değil ‘Dünya’ olarak adlandırılması tuhaftır. Üzerinde karadan çok daha fazla su vardır. Okyanuslar ve denizler dünya yüzeyinin yaklaşık % 71’ini kaplar. “Deniz” kelimesi genellikle dünyanın yüzeyini kaplayan büyük tuzlu su kütlesini gösterir. İşleri kolaylaştırmak için bu devasa su kütlelerine isimler verilmiştir; bazı denizlerine “Kuzey Denizi”, “Akdeniz” vb. gibi özel isimleri vardır. “Okyanus” denizden daha büyük ve daha derin olan su kütleleri için kullanılan kelimedir. Bunlardan dördünü ayırt ediyoruz: Atlantik Okyanusu, Pasifik Okyanusu, Hint Okyanusu ve en küçüğü, Arktik Okyanusu (bazen Atlantik Okyanusu’nun bir denizi olarak kabul edilir). Tüm okyanuslara ve denizlere birlikte ‘Dünya Okyanusu’ denir.

Deniz Yaşamı

deniz canlıları

Yeryüzünde yaşam okyanusta başladı. Elektrik yükleri yoluyla, örneğin yıldırım cıvatalarından, okyanustaki bazı parçacıklar, farklı parçacıklar, amino asitler oluşturmak için birlikte eriyebilir. Bu parçacıklar, dünya üzerinde yaşam kuran ‘tuğlalardır’. Tüm bitki ve hayvanlarda görülürler. Milyonlarca yıl boyunca bu süreç, bitkiler, kabuklular ve yumuşakçalar, balıklar ve sürüngenler gibi ‘daha yüksek’ yaşam biçimlerinin yaşandığı ilk bakteri ve tek hücreli organizmaların oluşturulmasından büyük olasılıkla sorumludur. Ardından deniz memelileri gelir.

Deniz ve Okyanuslarda Biyoçeşitlilik

Deniz ve Okyanuslarda Biyoçeşitlilik

 

Okyanuslar, dünyadaki canlı alan olan biyosferin% 99’unu içine alıyor. Bu alanın sadece% 5’ini gördük ve keşfettik. Biyoçeşitliliğin farklı yaşam formlarının sayısının okyanusta karadan daha fakir olduğuna her zaman inandığımız sürpriz olmamalı. Ama gerçekler tamamıyla farklıdır. Yeni teknolojiler okyanustaki hayatı en parlak mercan resiflerinden en karanlık ve en derin okyanuslara kadar belgelemeyi mümkün hale getirdi. 2000 yılında okyanustaki yaşamı değerlendirmek için on yıllık bir program başlatılmıştır. Bu çabaya 82 ülkeden binlerce bilim insanı katıldı. Deniz Yaşamı Sayımı programı 2010 yılında sona erdi ve binlerce türün keşfedilmesine yol açtı. Şimdiye kadar yaklaşık 250.000 tür bulundu ve resmen tanımlandı. Bu, esas olarak bitki ve böceklerin büyük bir biyolojik çeşitlilik bildiği topraklardan çok daha azdır.
Sava Yatçılık olarak verdiğimiz Göcek Yat Kiralama hizmetimizde Göcek denizinin suyunun berraklığı ile bir çok deniz canlısını gözle görebilir, bu eşsiz güzelliklere tanıklık edebilirsiniz.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kiralık Yatlarımız Hakkında Sizi Aramamızı İster misiniz ?