Çeşme TarihiÇeşme ve Merak Edilenler - Sava Yatçılık - Çeşme Yat Kiralama
çeşme
  • 19 Ocak 2020
  • Blog
  • by Sava Yat Kiralama

Çeşme Tarihi

çeşme

Türkiye’nin birçok bölgesi, kasabası  ve şehri tarih açısından oldukça zengindir ve Çeşme bunlardan biridir. Çeşme’nin coğrafyasında antik çağlarda önce Giritliler sonra İyonyalılar burada yaşıyordu.

Romalılar Kysus bölgesini seçti ve Çeşme Limanı, Doğu İpek Yolu’ndan gelen yolun son noktasıydı. Ticari gemiler ipeklerini, baharatlarını ve Doğu’nun diğer zenginliklerini yükleyecek ve buradan İtalya’ya yelken açacaklardı.

Bölgenin şarapları da çok meşhurdu, bu yüzden Cenevizliler 14. yüzyılda limanı korumak için bir kale inşa ettiler (Çeşme’de göreceğiniz mevcut kale 18. yüzyılda Osmanlılar tarafından inşa edildi). Daha sonra 1566’da Osmanlı İmparatorluğu yarımadayı ilhak etti ve sonraki yüzyıllar Çeşme’nin etkisini yavaşça aşınmaya başladı. İlk olarak Çeşme limanı, İzmir’in limanındaki yerini kaybetti. Ardından Makedon ve Kuzey Yunan bölgelerinden gelen göçmenler yavaş yavaş şarap üretmeyi bıraktı ve bunun yerine ana vatanlarından tanıdıkları tütünü ekmeye başladılar. Ancak Çeşme toprağı tütünden hoşlanmadı ve yakında şarap ya da tütün kalmadı.

Yeniden Canlanan Çeşme

18.yüzyılda İzmir’in zengin vatandaşları Çeşme’yi alternatif bir amaçla geliştirmeye başladı. Sahilleri, plajları ve termal terapötik suları hızla fark edildi ve zenginler burada yazlık evlerini inşa etmeye başladılar. Ve son 20 yıla kadar Çeşme pastoral sakin ve sessiz karakterini korudu. İzmir’i Çeşme’ye bağlayan süper modern otoyol bile yalnızlığı üzerinde büyük bir etki yaratmadı. O zamandan beri yavaş ve güzel bir şekilde gelişmektedir. Çeşme’nin plajları, dünyanın en iyi plajlarına sahiptir. Türkiye’nin bu bölgesi turizm endüstrisi için en önemli alanlardan biridir.

çeşme

Bugün burası, yüksek kaliteli imajını koruyor ve her mevsim yeni oteller ve restoranlar açılıyor. Çeşme’ye yeni bir ziyaretçi yakında tekrar burayı ziyaret etmek niyetiyle ayrılır.

Plaj kulüpleri, 5 yıldızlı otelleri, muhteşem restoranları ve gece mekanları, yeni hareketli Alaçatı kasabası ve butik otelleri ile Çeşme yarımadası, Ege ve Akdeniz bölgelerinde milyonlarca hedef ve sıcak nokta haline gelmiştir.

Daha önce denemediyseniz Çeşme Yat Kiralama tavsiyelerimiz arasındadır.İstanbul’dan gelen yerli turistler, 45 dakika içinde uçabildiklerini ve daha sonra  Çeşme’nin bir plajında ​​olmak için 45 dakika daha otoyolda araba kullanabileceklerini fark ederek yarımadayı arka bahçeleri haline getirdiler. Yüksek kaliteli uluslararası turistler de giderek ve hızla artmaktadır. Son zamanlarda Çeşme’de yolcu gemileri de durdurulmaya başlandı.

Kiralık Yatlarımız Hakkında Sizi Aramamızı İster misiniz ?