Çeşme Gezi Rehberi -2 - Sava Yatçılık www.savayatkiralama.com
çeşme

Türkiye’de Çeşme’yi düşünürken insanların aklına ilk gelen şeylerden biri muhtemelen Çeşme Kalesidir. Çeşme, Yunanistan’ın Sakız Adası’na çok yakın bir konumdadır ve görkemli geçmişine tanıklık etmek için önemli ve restore edilmiş bir kaleye sahiptir. Hem İzmir hem de Sakız Adası’ndan günlük gezilerle popüler olan bu şehir başlıca cazibe merkezlerinden biridir. Kalelere, görkemli geçmişlere veya tarihi yerleri gezmekten hoşlanmıyorsanız yapabileceğiniz daha birçok aktivite vardır. Çeşme’de gün boyunca görülecek ve yapılacak birçok seçenek vardır. Biraz daha uzağa gitmeyi düşünmezseniz, sizi bekleyen çarpıcı bir gizli plaj vardır.

Çeşme’nin Yenilenmiş Portresi

Çeşme’nin görkemli kalesini kaçırmak neredeyse imkânsız. Bu dönüm noktası, bu küçük ölçekli şehrin sahil şeridine çekici bir şekilde hâkim olmaktadır. 1508 yılında Osmanlı hükümdarı Beyazıt tarafından yaptırılmış, çeşitli avlulara sahiptir ve askeri bir geçmişi vardır. Bu kale yıkılmış değil, restore edilmiştir ve Arkeoloji Müzesi’ne ev sahipliği yapmaktadır. Müze büyük olmasa da, seramik, patlama ve madeni para koleksiyonu gibi bölgede yapılan kazılardan ilginç parçalar gösteriyor. Giriş ücreti cüzi bir miktardır.

Çeşme’nin Eski Şehri

Ayios Haralambos

Kaleden, eski şehre doğru yürüdüğünüzde kendinizi restoranlar, dondurma dükkanları, hediyelik eşya tezgahları ve eski Yunan evleriyle dolu hareketli ve dar sokaklardan oluşan bir labirentte bulacaksınız. Dükkanların arasında dönüşümlü olarak bir konser mekanı, el sanatları pazarı, sergi alanı veya benzeri bir şey olarak kullanılan Ayios Haralambos Kilisesi bulunmaktadır. Şehrin bu kısmı, birçok kafeden oluşmaktadır.

Çeşme Marina&Plaj

çeşme marina

Sahil kasabalarıyla ilgili en eğlenceli yerler genellikle marina,plaj ya da mesire alanlarıdır. Son zamanlarda tekneler ve yat kiralama tatilleri oldukça popüler. Bu bağlamda Çeşme’deki yat limanı oldukça şık ve misafirperverdir. Çeşme yat kiralama hizmetiyle firmamızdan bilgi alabilirsiniz. Tüm sahil ünlü markaların yanı sıra çoğunlukla turistlere hitap eden Türk restoranlarını da bulacağınız yerdir. Plaj, küçük ama sevimli, güzel bir koyda yer alır.

Delikli Koy ve Muhteşem Plajı

delikli koy

İtiraf etmek gerekirse bu plaj yerli halk tarafından gizli bir plaj değil ancak dışarıdan geldiyseniz ve öncesinde bir araştırma yapmadıysanız bu plajı nerede bulmanız gerektiği konusunda araştırma yapmalısınız. Nefesinizi kesecek çarpıcı beyaz kaya oluşumları ile oldukça şaşırtıcı bir yerdir. Nispeten el değmemiş plajları seviyorsanız, burayı seveceksiniz.

Çeşme Hakkında Pratik Bilgiler

Çeşme, İzmir’in yaklaşık 90km batısında yer almaktadır. Sakız Adası’ndaki tatilciler için bir feribota binen popüler bir günlük gezi olarak da değerlendirilebilir. Alternatif olarak başka şeyler de yapabilir ve Çeşme’den bir günlüğüne Sakız Adası’nı ziyaret edebilirsiniz. İzmir’den Çeşme’ye toplu taşıma ile kolayca ulaşabilirsiniz. İzmir – Çeşme otobüs saatlerini araştırmanızda fayda var. Çeşme şehri ve tüm yarımadada, geceyi geçirmek için çok çeşitli oteller ve butik pansiyonlar bulunmaktadır. Ayrıca keşfetmeye değer Alaçatı veya Urla’daki şaraphaneye mutlaka uğramalısınız.

çeşme kalesi

Çeşme oldukça turistik ama bu bölgeye yakın bir yerdeyseniz kesinlikle görülmeye değer. Her zaman olduğu gibi, sezon dışında ziyaret etmek daha az kalabalık  ile bir kasabayı keşfetmenin avantajlarıyla birlikte gelir.

 

Kiralık Yatlarımız Hakkında Sizi Aramamızı İster misiniz ?