Belize Rehberi - Sava Yatçılık -www.savayatkiralama.com
belize mavi çukur
  • 10 Mart 2020
  • Blog
  • by Sava Yat Kiralama

Gün Batımı Ülkesi Belize

belize

 

Belize, bir zamanlar İngiliz Honduras olarak bilinen demokratik, İngilizce ve İspanyolca konuşan bir ülkedir. Havası ve iklimi  ılık, plajlar muhteşem, tarihsel açıdan zengin ,sallanan palmiye ağaçları ve renkli gün batımlarının ülkesidir.

Meksika’nın hemen güneyinde  kara sınırını paylaştığı, İngilizce ve İspanyolca konuşulan  bu yer, Orta Amerika’da bulunan kesinlikle büyüleyici bir ülkedir. Belize’de bir mülk edinmek isterseniz finansman  bulmanız çok da zor değildir. Belize Kalkınma Finansmanı Kurumu, Scotia Bank ve Belize Bank, Belize ve Belize dışındaki gayrimenkuller için finansman sağlamaya hazırdır.

Yeşilin ve Mavilerin Ülkesi Belize

belize

Tatil ve emeklilik hayatının rahatlıkla sürdürülebileceği bir yer olarak da bilinmektedir.
Belize, Orta Amerika’da İngilizce konuşan tek ülkedir ve daha önce İngiliz imparatorluğunun bir parçası olan Karayip ada devletleri ile ortak noktaları olsa da ülke İspanyolca konuşan Orta Amerika ile yavaş yavaş daha gerçekçi bağlantılar kuran bir coğrafyaya sahiptir.

Toplumsal Yapısı

Geçmişte nüfusun çoğunluğu İngilizce veya Creole konuşan Afrika kökenli Creoles’di. Bu, daha sonra İngiliz Honduras olarak bilinen yerleşime kölelik getiren eski bir İngiltere kolonisi statüsünün bir mirasıdır.

belize

Creoles’in Kuzey Amerika’ya dışa göçü ve komşu Guatemala ve El Salvador’daki seksenlerde iç savaşlardan sonra Latinlerin içe göçü, bir zamanlar ağırlıklı olarak Anglo-Karayip mimarisinin demografik özelliklerini yükseltti.

İspanyolca konuşan Latinler ve Mestizos şimdi nüfusun% 53’ünü oluşturmaktadır, ancak ülke Orta Amerika İsthmus’ta iki dilli ve genç bir ulus devleti olarak benzersiz bir yer bulduğu için nispeten barışçıl bir sosyo-politik kalkınma yolunda devam etmektedir.

Ülkenin üç resmi kara sınır kapısı var, birincisi kuzey Corozal Bölgesi’ndeki Santa Elena’da Meksika’ya, ikincisi Cayo Bölgesi’ndeki Benque Viejo del Carmen’de Guatemala’ya, diğeri aşırı Güney Otoyolu’ndaki Jalacte’de Guatemala’yadır.

Belize  Amerika’nın halklarından ve kültürlerinden oluşur. iki dilli İspanyolca-İngilizce konuşan Latinler, karışık Maya Hint ve Avrupa soyundan olan ve esas olarak İspanyolca konuşan Mializos, kendi dillerini konuşan orijinal yerleşimciler Maya, Creoles, Pidgin İngiliz lehçesi ve genellikle Afrika ve Avrupa çıkarımı olan ve Arawak Kızılderilileri ve Afrikalıların torunları St. Vincent’tan sürülen ve nakledilen Garifunalardır. Belize Bayrağı dünyada insanları tasvir eden tek ulusal bayraktır. Belize her zaman İngiltere ve ABD ile güçlü bağlara sahipti, ancak doksanlarda, fiziksel konumunun gerçekliği nedeniyle Meksika, Guatemala, El Salvador ve Venezuela gibi Latin Amerika ülkeleriyle daha yakın bağlantılar kurdu.

Belize Turizmi

belize

Turizm, en büyük döviz kaynaklarından biridir. Cazibe merkezleri arasında geniş yağmur ormanları, Orta Amerika’daki en büyük mağara sistemini bulundurur. Aynı zamanda büyük Maya kalıntıları, vahşi yaşam, Batı Yarımküre’deki en büyük bariyer resifi ve Büyük Mavi Delik de dahil olmak üzere Amerika’daki dört gerçek atolden üçü bulunmaktadır. Resifin içine yerleştirilmiş 100’den fazla ada ve plaj, geleneksel güneş, kum ve deniz cazibe merkezlerinin yanı sıra dünya standartlarında SCUBA dalışını da yapmaktadır. Ayrıca bölgede yat kiralama ve dalış sporları da bir hayli talep görmektedir.

 

 

Kiralık Yatlarımız Hakkında Sizi Aramamızı İster misiniz ?