polinezya
  • 25 Şubat 2020
  • Blog
  • by Sava Yat Kiralama
  • 95

Adalar ve İnsanlar

paskalya adası

 

Dünyanın en uzak adalarının ilk nasıl keşfedildiği ve yerleştiği, insanlık tarihinin en büyüleyici hikayelerinden biridir. Büyük Pasifik Okyanusu, Marquesas, Paskalya Adası ve Hawai Adaları gibi birçok küçük adaya serpilir. Bu adalar Amerika, Asya ve Avustralya kıyılarından uzaktır. Avrupalılar 1500’lerde Pasifik adalarını keşfetmeye başladığında, orada yaşayan insanları buldular. Şimdi bu insanları Polinezyalılar olarak biliyoruz. Bu insanlar nereden geldi?

 

Çoğu bilim adamı, bu Pasifik ada sakinlerinin atalarının başlangıçta Güneydoğu Asya’dan, muhtemelen Tayvan civarında olduğunu söylüyor. (Ünlü bilim adamı Thor Heyerdahl aynı fikirde değildi. Polinezyalıların Kuzey ve Güney Amerika’nın batı kıyılarından Pasifik adalarına göç ettiklerini söyledi. Heyerdahl, 1947’de Peru’dan Raroia’ya, Fransız Polinezyası’ndan Konro Tiki’ye başarılı bir şekilde yelken açtı. Bu göçün mümkün olduğunu kanıtladı, dilbilimsel ve genetik kanıtlar olası olmadığını gösteriyor.)

Adalardaki Polinezyalılar

paskalya adası

Yaklaşık 3.000-4.000 yıl önce başlayarak, ilk Polinezya grupları binlerce kilometrelik okyanus üzerinde yolculuklarda büyük okyanusta kanolara başladılar. Pusula veya harita olmadan yelken açarak, varlığını bilmedikleri adaları keşfettiler. En ünlü keşif gezileri onları Hawaii Adaları ve Paskalya Adası’na kadar doğuya götürdü. Son kanıtlar, bu erken insanların Hint Okyanusu boyunca batıya doğru yola çıktıklarını göstermektedir. Muhtemelen Afrika’daki Madagaskar adasında yaşayan ilk insanlar onlardı.

Polinezya kültürünü inceleyen arkeologlar, eski Pasifik halkının yıldızların gezintiği mükemmel denizciler olduğunu söylüyorlar. Eski Polinezyalılar ayrıca rüzgarları ve okyanus dalgalarını nasıl yorumlayacaklarını da biliyorlardı. Yolculuklarının bazıları muhtemelen kazara gerçekleşti ve fırtınalar yakın adalara seyahat eden kanoları patlattığında meydana geldi. 1500’lerden başlayarak Avrupalılar uzak adaları ziyaret etti ve kolonileştirdi. Bazen zarar verdiler. Örneğin, onlara direnç göstermeyen adalılar tarafından bilinmeyen yıkıcı hastalıkları getirdiler. Birçok ada insanı kızamık gibi hastalıklardan öldü. Taino (Karayipler’de, muhtemelen Christopher Columbus’un karşılaştığı ilk Yerli Amerikalılar) gibi ada popülasyonları, neredeyse yok olmak üzere küçüldü. Gemilerinde Avrupalılar ayrıca kediler, köpekler, sıçanlar, yılanlar ve keçiler de dahil olmak üzere hayvanlar getirdiler. Bu istilacı türler yerli ada bitkileri ve hayvanlarını avladı. Ayrıca yerli türün nişlerini devraldı ve adaların doğal ekolojik dengesini yok etti. Sözde Jamaikalı maymun Karayipler’e özgüdü, ancak Avrupalılar bölgeyi kolonileştirdikten sonra nesli tükendi

Kiralık Yatlarımız Hakkında Sizi Aramamızı İster misiniz ?